Kiedy należy wymienić amortyzatory?

Wymiana amortyzatorów to krok w stronę bezpiecznej i komfortowej jazdy. To właśnie od nich zależy przyczepność kół do podłoża, panowanie kierowcy nad torem jazdy oraz długość drogi hamowania. Jako ważny element zawieszenia, ma wpływ na pracę samochodu i łatwo można poznać, że coś jest z nim nie tak.

Czy amortyzatory zużywają się szybko?

Amortyzatory samochodowe jak każda część eksploatacyjna, stopniowo podczas użytkowania traci swoje właściwości oraz pełną sprawność. Polskie drogi są niezwykle wymagające, ze względu na słaby w wielu miejscach stan nawierzchni. Właśnie z tego względu przeciętna żywotność amortyzatorów wynosi ok. 60 – 80 tysięcy kilometrów. Po przejechaniu takiej trasy należy niezwłocznie wymienić element, ale zaleca się kontrolowanie go co dwadzieścia tysięcy lub raz na rok. Wiele osób o zużyciu amortyzatorów dowiaduje się podczas corocznego badania technicznego. Może zdarzyć się, że pracownik poinformuje kierowcę o znacznym zużyciu amortyzatorów przednich lub tylnych i poprosi o ich wymianę w najbliższym czasie. Jeśli diagnosta nie wykona badania amortyzatorów, do czego nie ma obowiązku, można poprosić o jego dodatkowe wykonanie, o ile stacja dysponuje specjalistyczną aparaturą pomiarową.  Nowe, i w dobrym stanie, amortyzatory osiągają skuteczność rzędu 75 procent, natomiast do wymiany kwalifikuje się części o skuteczności tłumienia poniżej wartości w granicach 30 – 40 procent. Także wtedy, gdy różnica między amortyzatorami na jednej osi wynosi więcej niż 15 procent, wymiana będzie konieczna.

Czy da się samodzielnie skontrolować stan amortyzatorów?

Amortyzatory podobnie jak oleje samochodowe, należą do grupy, którą trzeba sprawdzać regularnie. Najlepszym sposobem będzie udanie się do mechanika lub centrum diagnostycznego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu sprawdzać ich stan. Powierzchownym badaniem będzie mocne naciśnięciem karoserii nad każdym z amortyzatorów. Jeśli te zasprężynują w górę i w dół raz lub dwa razy, oznaczać to może, że amortyzatory są w dobrym stanie. Jeśli natomiast zaczną się kołysać na dłużej, wtedy należy od razu udać się na profesjonalny przegląd. Ważną informacją jest to, że amortyzatory wymienia się  zawsze parami, czyli oba na jednej osi. Dodatkowymi objawami, jakie wykazują zużyte amortyzatory, są: wydłużona droga hamowania, kłopoty z utrzymaniem kierunku jazdy, efekt przysiadania na tylnej osi przy mocniejszym ruszaniu lub hamowaniu, nadmierne kołysanie się nadwozia na wybojach oraz zakrętach, silne przechylanie auta na zakrętach, nierównomierne zużycie opon oraz wyraźne ślady oleju na amortyzatorze. Objawy mogą pojawiać się stosunkowo wolno i po kolei, jednak kierowca, który zna swój samochód i często nim jeździ, na pewno zauważy nieprawidłowości. Kontrolę stanu amortyzatorów warto zlecać regularnie fachowcom, oprócz ich oceny samemu. Również przed dłuższą podróżą dobrze jest sprawdzić stan całego auta, dla lepszego komfortu jazdy i przede wszystkim bezpieczeństwa zarówno osób w aucie, jak i na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com