Kontrola dostępu i bezpieczne logowanie dla pracowników

Okres urlopowy już rozpoczęty. Pracownicy wyjeżdżają na bliższe lub dalsze wyprawy, nierzadko zabierając przy tym ze sobą sprzęt, z którego korzystają w pracy. Ponad połowa ma też dostęp do firmowych plików na własnych komórkach lub laptopach. Na wakacjach firmowe dane są szczególnie narażone na wyciek. Jak je zabezpieczyć?

Cyfrowe zabezpieczania są nieodłącznym elementem kontroli dostępu do pomieszczeń i zasobów służbowych, który da się uzyskać zdalnie. Szczególnie wakacje, ale i każdy urlop pracownika, to czas, w którym bardziej niefrasobliwie traktujemy kwestie bezpieczeństwa naszych danych. Wiąże się to z jednej strony z odłożeniem na bok firmowych spraw (i w związku z tym niemyśleniem o tym, że mamy na komputerze jakiekolwiek firmowe pliki), a z drugiej ze zwykłą wygodą (np. łączymy się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi). Podczas wakacji częściej zdarza się również, że zostawiamy nasz sprzęt bez zabezpieczenia i – niestety – częściej go tracimy. To wszystko naraża dane na niebezpieczeństwo – zarówno firmowe pliki przechowywane na naszym komputerze, jak również te w „chmurze”, a nawet dane zaczerpnięte z systemów wykorzystywanych w firmie, jeśli mamy do nich zdalne dostępy.

Jak zabezpieczyć firmowe dane podczas wakacji?

Staraj się nie łączyć z niezabezpieczonym Wi-Fi

Jeśli nie musisz, nie łącz się z otwartymi sieciami – to najprostszy sposób na to, by niepowołana osoba ukradła Twoje dane. Jeśli podróżujesz, korzystaj z sieci zabezpieczonych hasłami (np. w hotelach) lub internetu z własnej komórki. Możesz kupić dodatkową kartę z dużym pakietem internetu, by nie musieć korzystać z otwartych Wi-Fi.

Zaktualizuj oprogramowanie przed wyjazdem

To właśnie luki w programach często wykorzystują cyberprzestępcy do przeprowadzenia ataku.

Wyłącz automatyczne połączenia (NFC, Bluetooth)

Jeśli będziesz ich potrzebować – włączysz je. Dopóki można się automatycznie połączyć z Twoją komórką, dopóty dane są bardziej narażone na kradzież.

Załóż blokadę ekranu i folderów

Prosty zabieg, a może zapobiec w ściągnięciu danych z komórki czy komputera przez niepowołane osoby. Pliki firmowe zabezpiecz dodatkowym hasłem. Nawet jeśli stracisz sprzęt, nie będzie tak łatwo się do nich dostać. A najlepiej jeśli po prostu je wykasujesz. Zawsze możesz trzymać je w „chmurze”. Dzięki temu będziesz mieć do nich dostęp nawet w momencie utraty sprzętu (i łatwo będziesz mógł zmienić do nich hasło dostępu).

Wyłącz automatyczne zapamiętywanie haseł przez przeglądarkę

Zamiast tego przechowuj je w specjalnej, zabezpieczonej hasłem aplikacji. Pamiętaj, że jeśli masz zachowane hasła w przeglądarce, każda osoba mająca dostęp do Twojego komputera ma też dostęp do wszystkich Twoich systemów – od poczty, przez social media, po dostępy do firmowych zasobów.

A jeśli jesteś pracodawcą, to regularnie przypominaj wybywającym na urlop pracownikom o konieczności dbania o firmowe dane. W zależności też od tego, jakie systemy IT stosujesz w swoim przedsiębiorstwie, być może trzeba będzie na jakiś czas wyłączyć bądź zmniejszyć uprawnienia pracownika do dostępu do firmowych danych podczas jego wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com