Kiedy można postawić dom bez pozwolenia?

Dom modułowy to typ domu, który często wybierany jest na działki rekreacyjnej. Szczególnie polecany jest osobom, które nieruchomość postawić chcą szybko i bez dużej liczby formalności.
W takim wypadku dobrą opcją będzie dom modułowy 35m2, którego komponenty przywieźć można bezpośrednio na działkę, bez konieczności organizowania budowy. Aby korzystać z kontenera mieszkalnego, najczęściej nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie.

1. Domek na działkę – jaki wybrać?
2. Dom bez pozwolenia – jakie warunki należy spełnić?

Domek na działkę – jaki wybrać?

Dużą popularnością cieszą się w ostatnich miesiącach działki, a wraz z nimi domki letniskowe, dzięki którym na łonie natury spędzić można bez problemu kilka dni. Zamiast tradycyjnych domów murowanych czy drewnianych, do najczęściej wybieranych na działki obiektów rekreacyjnych należą domki kontenerowe czy kontenery mieszkalne, do których postawienia nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Tego typu konstrukcje nie wymagają organizowania budowy, a na samą działkę przywożone są w całości lub w częściach. Dodatkowo jest to typu domków mobilnych, bez stałych fundamentów.

W efekcie nie trzeba nie tylko uzyskiwać pozwolenia na budowę, ale także zatrudniać inspektora nadzoru budowlanego. Sama konstrukcja oparta jest na solidnym szkielecie stalowym, a także niezbędne instalacje – sanitarną oraz elektryczną.
Dom modułowy może być więc traktowany jako obiekt całoroczny. W przypadku domu kontenerowego całorocznego budowa trwać może od 1 do 3 miesięcy. Krótki czas budowy oznacza, że nie jest konieczne także zabezpieczenie materiałów budowlanych, co ma miejsce podczas budowy tradycyjnych obiektów.

Dom bez pozwolenia – jakie warunki należy spełnić?

Aby postawić dom bez pozwolenia należy spełnić kilka warunków. Do takich należy np. brak w promieniu 500m2 działki innych obiektów tego typu. Dodatkowo dom nie może posiadać piętra oraz poddasza użytkowego. Dom bez pozwolenia posiada również ograniczenia w metrażu – jego powierzchnia nie może przekroczyć 35m2, musi to być także konstrukcja wolnostojąca.

Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę skraca w znaczny sposób sam proces postawienia domu.

Nie można zapomnieć jedna obowiązku zgłoszenia budynku do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Należy zrobić to najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem stawiania domu. Brak sprzeciwu ze strony instytucji oznacza możliwość rozpoczęcia prac.
Dotyczy to nie tylko inwestycji letniskowych, ale także całorocznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com