Jaki kocioł gazowy wybrać?

Wybór kotła gazowego nie zależy tylko od jego marki oraz ceny. Kupując kocioł grzewczy warto wiedzieć jakie ich rodzaje są dostępne w sklepach. Im bardziej będziemy świadomi różnych opcji wyboru tym optymalniejszą dla nas decyzję podejmiemy. 

Dla osób niezwiązanych z techniką grzewczą zapewne kocioł gazowy to po prostu… kocioł na gaz :). Po przyjrzeniu się jednak różnym ofertom szybko można zauważyć jak różnego typu mogą to być urządzenia. Kotły gazowe kondensacyjne, kotły dwufunkcyjne i jednofukcyjne, kotły turbo, centrale grzewcze itp. Każde z wyżej wymienionych określeń odnosi się do kotła gazowego, ale o nieco odmiennych możliwościach.

Otwarta czy zamknięta komora spalania?

Na czym polega to rozróżnienie? Otóż kwestia rozchodzi się o doprowadzania powietrza do komory spalania w kotle. Otwarta komora spalania oznacza, że powietrze jest zaciągane z pomieszczenia, w którym znajduje się dane urządzenie. Dlatego przepisy budowlane wymagają, że w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest kocioł grzewczy z otwartą komorą spalania konieczne jest zamontowanie kratki wentylacyjnej. Niedopilnowanie tego wydawać by się mogło mało istotnego szczegółu będzie skutkować tym, że kocioł będzie pobierał powietrze z wnętrza mieszkania lub nawet z instalacji kanalizacyjnej. Oczywiście nietrudno się domyśleć jaki efekt – w całym mieszkaniu czuć będzie fetor z rur ściekowych. Kocioł z zamkniętą komorą spalania jest urządzeniem bardzo często wybieranym wszędzie tam, gdzie ma pracować w obrębie mieszkania – na przykład w blokach mieszkalnych. Spalanie gazu przebiega w szczelnie zamkniętej komorze spalania, powietrze jest pobierane dodatkową rurą z zewnątrz budynku. Tego typu urządzenia grzewcze zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi można swobodnie zabudowywać w szafkach kuchennych lub łazienkowych, dzięki czemu nie rzucają się w oczy i nie psują aranżacji wnętrze.

Kocioł jedno czy dwufunkcyjny?

Hm, jak wiele funkcji grzewczych spełnia dane urządzenie? kocioł dwufunkcyjny jest to zazwyczaj kompaktowy kocioł naścienny, który ma za zadanie zasilanie  instalacji grzewczej przy jednoczesnym podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej w kranach. Podgrzewanie wody na cel użytkowy odbywa się na ogół poprzez warstwowy wymiennik ciepła w trybie natychmiastowym, przepływowym. Gazowy kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania jest najczęściej wybieranym urządzeniem grzewczym do niewielkich mieszkań ponieważ zajmuje bardzo niewiele przestrzeni i nie rzuca się w oczy. Kotły jednofunkcyjne są to urządzenia mające za cel dostarczanie wody do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Oczywiście można do takiego kotła podłączyć zasobnik na ciepłą wodę, wtedy taki kocioł przy odpowiedniej konfiguracji może podgrzewać i wodę w zasobniku i medium w instalacji grzewczej.

Jaki zatem kocioł gazowy wybierzesz do swojego mieszkania lub domu? Będzie to zależeć od kilku czynników. Chyba najistotniejszym jest kwestia miejsca jakie mamy do dyspozycji. Jeśli kocioł będzie zamontowany w domu, gdzie na jego montaż przeznaczone jest osobne pomieszczenie stanowiące kotłownie, nie ma problemu, aby uwzględnić kocioł jednofunkcyjny ze stojącym obok zasobnikiem na ciepłą wodę – takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe dla domowników, ponieważ jest lepszy dostęp do dużej ilości ciepłej wody – ma to znaczenie na przykład wtedy, gdy nalewamy ciepłą wodę do wanny. Z drugiej strony w niewielkich mieszkaniach, gdzie liczy się każda przestrzeń najlepiej spisują się naścienne kotły gazowe w wersji dwufunkcyjnej z zamkniętą komorą spalania.

Hurtownia hydrauliczna Lublin
https://buderus-inserw.pl/hurtownia-hydrauliczna-lublin/
ul. Wyzwolenia 62
20-368 Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com