Jak za darmo założyć sklep internetowy?

Internet to medium, które wciąż jest rozwijane i udoskonalane. Chyba nikt z nas nie przypuszczał jeszcze kilkanaście lat temu, że nie wychodząc z domu, będziemy mogli samodzielnie otworzyć sklep i zaoferować swoje produkty wciąż zwiększającej się liczbie internautów. Technologie jednak rozwijają się w rekordowym tempie, a wraz z nimi nasze podejście do biznesu. W tym momencie wszystko jest dostępne na wyciągnięcie… kursora.

Błędne jest przekonanie o braku ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Żeby założyć i otworzyć sklep internetowy, musimy zająć domenę oraz miejsce na serwerze. Prawdopodobnie nikt z czytelników tego poradnika nie ruszy od początku z działalnością oferującą sprzedaż kilkuset produktów, dlatego koncentrujemy się na nieco mniejszym sklepie.

żródło: http://www.pewnybiznes.info/ (“jak założyć sklep internetowy”)

Nie będzie to zatem wymagało zakupienia bardzo rozszerzonego pakietu hostingowego, co już na samym początku zmniejsza nam ponoszone koszty. Jeżeli dokładnie zapoznamy się i porównamy oferty firm profesjonalnie zajmujących się hostingiem, z pewnością natrafimy na rabaty i atrakcyjne warunki na start. Można więc przyjąć, że uda nam się zamknąć w maksymalnej miesięcznej kwocie kilkudziesięciu złotych.

Jeśli jesteśmy przekonani o powodzeniu naszego przedsięwzięcia w sieci, posiadamy choćby podstawowe umiejętności informatyczne, ale nie dysponujemy odpowiednimi nakładami finansowymi, powinniśmy zainteresować się możliwościami wykorzystania jednego z gotowych oprogramowań. Większość polskich sklepów internetowych pracuje w oparciu o darmową platformę PrestaShop, która dzięki swej intuicyjności i mnogości wariantów wpływających na wygląd i kształt sklepu, zyskała wierne grono odbiorców. Należy jednak zaznaczyć, że sam proces jej instalacji i późniejsze działanie mogą przysporzyć sporo problemów kompletnym laikom komputerowym. Oczywiście możemy skorzystać z pomocy kogoś wyspecjalizowanego w tym zakresie, jednak mija się to z naszym celem założenia sklepu w możliwie najtańszy sposób. W takim przypadku należy pomyśleć o innych dostępnych metodach. Gotowe rozwiązania podsuwa nam tzw. model SaaS. Jest to znacznie sprawniejsza, szybsza i o wiele prostsza metoda zbudowania naszego sklepu.

Nie wymaga ona od nas znajomości działania systemów czy oprogramowań komputerowych. Również w tym przypadku miesięczne koszty przy początkowych upustach okażą się prawie nieodczuwalne dla naszego portfela. Jednakże z drugiej strony niektórzy właściciele sklepów mogą mieć problem z całkowitym powierzeniem niezbędnych danych oferującemu usługi. Musi być to osoba lub firma mająca już uznanie i wyrobioną pozycję popartą pozytywnymi opiniami. W ten sposób nieco tracimy samodzielność w działaniu, ale jednocześnie zyskujemy pewność trwałego działania sklepu. Jest to wariant nastawiony w większym stopniu na osoby, którym zależy na szybszym ruszeniu ze swoją działalnością, ale niewyspecjalizowanych w instalowaniu oprogramowań i dalszych prac nad nimi.

Jeżeli nadal mamy problem z dokonaniem właściwego wyboru, musimy spojrzeć przyszłościowo. Zakupy w sieci są coraz powszechniejsze, dlatego niewątpliwie liczymy na powodzenie naszego sklepu. W tej sytuacji będzie on wymagał coraz większych i kosztowniejszych zmian, a także wprowadzania bardziej zaawansowanych funkcji, które z czasem mogą po prostu przerosnąć nasze możliwości.

Stawki informatyków nie należą do najniższych, a w przypadku zastosowania już dostępnego oprogramowania, ich pomoc może okazać się nieunikniona. Z kolei wariant SaaS w takim przypadku może oznaczać nieco większy abonament miesięczny, jednak mamy wciąż zapewnione wsparcie techniczne i bieżące aktualizacje systemowe. Na dłuższą metę może się to okazać opcją o wiele bardziej korzystną dla naszego budżetu.

Zanim przystąpimy do samego procesu tworzenia sklepu internetowego, musimy dokładnie określić jak duża będzie to działalność, do jak szerokiej grupy odbiorców ją kierujemy, co i w jakiej ilości oferujemy na start, jakie są nasze umiejętności informatyczne oraz w jakim zakresie chcemy mieć wpływ na wszelkie kwestie techniczne. Są to bardzo ważne czynniki, od których zależy wybór jednego z wyżej opisanych sposobów.

Zobacz również artykuł “Jak założyć sklep?”, w którym przedstawiono kilka ciekawych rozwiązań dotyczących eksponowania produktów w witrynie sklepowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com