Outsourcing oznacza korzystanie z usług podmiotów zewnętrznych, które zajmują się wykonywaniem w naszym imieniu części lub całości określonych zadań. Ze względu na prostotę idei oraz możliwości, jakie daje outsourcing, można stwierdzić, że to integralny element każdego świadomie prowadzonego biznesu. Na czym polega jego fenomen i dlaczego staje się coraz bardziej istotnym składnikiem polityki zarządzania firmami?
Nowy rynek
W Polsce, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, diametralnie zmieniło się podejście do prowadzenia firmy. Poza kwestiami marketingowymi, związanymi z budowaniem na rynku lokalnym lub ogólnopolskim pozytywnego wizerunku marki, przedsiębiorcy zaczęli przykładać także coraz większą wagę do rozsądnego, wielopłaszczyznowego zarządzania, które przynosi najwyższy stopień efektywności, przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Kiedyś własny biznes wymagał od przedsiębiorców najwyższej jakości pracy, wiedzy i kreatywności na wielu polach. Dzisiaj te osoby mogą skorzystać z usług jednej z firm outsourcingowych. To logiczne: skoro nie jesteśmy w stanie czegoś dobrze zrobić, wymagałoby to od nas zbyt dużego wysiłku lub po prostu nie mamy na to czasu, warto nawiązać współpracę z profesjonalistami. Wbrew pozorom to dość powszechne zjawisko – przekonuje ekspert z firmy IMPEL.
Wraz z rozwojem rynku outsourcingowego, systematycznie wzrasta również zakres zadań, których wykonanie przedsiębiorcy chętnie powierzają zewnętrznym partnerom. Do tej pory firmy najchętniej korzystały z outsourcingu takich usług, jak sprzątanie, catering, zarządzanie środkami trwałymi, zaopatrzenie, rachunkowość czy obsługa kadrowa. Dziś outsourcing to także zarządzanie nieruchomościami i serwis techniczny budynków, usługi IT czy nawet wyszukiwanie pracowników tymczasowych.
Zalety outsourcingu
Zalet płynących z korzystania z oferty firm outsourcingowych jest bardzo wiele. W pierwszej kolejności należy wymienić korzyści finansowe. Zazwyczaj z outsourcingu usług korzysta się wtedy, kiedy specjalistyczna firma zewnętrzna może wykonać coś taniej i szybciej, niż pozwalają na to wewnętrzne możliwości naszego przedsiębiorstwa. Korzystając z outsourcingu, przedsiębiorcy nie muszą utrzymywać dodatkowych etatów w firmie, oszczędzają na potencjalnych szkoleniach pracowników oraz na wyposażeniu ich biur.
Bardzo istotną kwestią przemawiającą za zlecaniem usług firmom outsourcingowym jest możliwość korzystania z ich bogatego doświadczenia oraz wiedzy zatrudnionych przez nie specjalistów. Firmy zewnętrzne często umożliwiają także korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.
Trzecią bardzo ważną zaletą, płynącą z korzystania z usług zewnętrznych partnerów, jest możliwość koncentracji na podstawowych celach działalności własnej firmy, bez konieczności zajmowania się jej pobocznymi elementami.
Decyzja o powierzeniu niektórych zadań podmiotom zewnętrznym może okazać się najlepszą dla polityki firmy, podniesienia jej efektywności oraz umocnienia pozycji na rynku pracy. Jednak aby tak się stało, należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi na wybór dostawcy z którym zostanie nawiązana współpraca. Warto kierować się nie tylko aspektem finansowym; ważniejsza jest renoma danej firmy, jej solidność i rzetelność. Tylko podpisując umowę z doświadczoną firmą zatrudniającą specjalistów można naprawdę wiele zyskać – podsumowuje ekspert z IMPEL.