Jak wygląda wdrożenie systemu ERP?

Chociaż eksperci od przedsiębiorczości i zarządzania jednoznacznie polecają system ERP jako najefektywniejszą metodę organizowania działalności firmy, wielu biznesmenów obawia się zmian w swojej infrastrukturze, nie chcąc narażać się na ewentualne szkody finansowe. Jest to dość poważny problem, głównie ze względu na fakt, że brak optymalizacji w gromadzeniu i udostępnianiu danych w zakresie działalności gospodarczej znacznie ogranicza produktywność całej spółki, co z kolei może przełożyć się na zahamowanie jej rozwoju, a z biegiem czasu prowadzić do upadku i bankructwa. Badania rynku wykazują, że marki, które zdecydowały się wdrożyć system ERP, o wiele lepiej radzą sobie na rynku, notując zarówno długotrwały jak i natychmiastowy wzrost wydajności.

Od czego zacząć wprowadzanie systemu ERP?

Pierwszą rzeczą, o którą powinno się zadbać przy wdrażaniu ERP do swojej firmy, jest wybór zaufanego usługodawcy. Należy postawić na fachowców o dużym doświadczeniu, którzy mogą pochwalić się rozbudowanym portfolio. Na rynku można odnaleźć wiele ofert związanych z systemami ERP, dlatego dobrym pomysłem jest dobrze się z nimi zapoznać, a decyzję swoją podjąć na bazie renomy danej marki i faktycznej skuteczności proponowanych przez nią rozwiązań.

Kolejnym krokiem jest podjęcie przygotowań i budowy zaplecza dla ERP – wybrana przez nas firma zazwyczaj samodzielnie przeprowadza analizę struktury naszej działalności gospodarczej, obierając optymalne ustawienia systemu, dopasowując go do naszych, indywidualnych potrzeb. Tego typu, spersonalizowane podejście jest jak najbardziej mile widziane – pozwala na przystosowanie systemu ERP do konkretnej branży, w której operujemy, zapewniając maksymalną jego efektywność.

Czy wdrażanie ERP może mieć negatywny wpływ na firmę?

Jak wskazują specjaliści z nav24.pl – firmy oferującej oprogramowanie wspierające firmy, po zebraniu dostatecznej ilości informacji na temat funkcjonowania firmy, usługodawca może podjąć się faktycznego wprowadzania ERP w jej infrastrukturę. Warto zaznaczyć, że proces ten odbywa się w tle firmy, przebiegając stopniowo i nie zakłócając jej normalnej pracy. Statystyki wskazują, ze niezwykle rzadko dochodzi do sytuacji, gdy wdrażanie ERP jest odczuwalne dla kadry, dlatego nie trzeba się obawiać, że wpłynie ono negatywne na naszą produktywność.

Rzecz jasna, ERP przewiduje różne moduły, które mogą wiązać się z nieco innym procesem ich aktywacji. Specjaliści z branży zazwyczaj wyróżniają tutaj obszary takie jak:

  • Produkcja
  • Księgowość
  • Finanse
  • Zarządzanie zasobami
  • Sprzedaż
  • Obsługa klienta
  • Zaopatrzenie

W celu ustalenia szczegółów warto jest skontaktować się z naszym usługodawcą, który w detalach przedstawi planowany przebieg wdrożenia systemu ERP, przewidziany czas tej operacji oraz jego przełożenie na funkcjonowanie naszej firmy. Wypróbuj system ERP Microsoft Dynamics Nav od NAV24.PL

Istotne są sprawna komunikacja, precyzyjna wymiana informacji i dostęp do gotowych zbiorów danych, które pozwalają podejmować szybkie decyzje. Dlatego warto zainwestować w nowoczesny system ERP.

Polecamy:
Zalety systemu ERP dla biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com