Jak wybrać dobre używane maszyny rolnicze?

używane maszyny rolnicze

Każdy szanujący się rolnik wie, że bez odpowiedniej maszyny rolniczej nie będzie w stanie sprawnie działać na gospodarstwie. To, czy mówimy o pojeździe nowym czy używanej maszynie rolniczej jest często sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest, by sprzęt zapewnił warunki do wydajnych prac w gospodarstwie.

Z wyborem używanych maszyn rolniczych jest tak samo, jak z zakupem tych nowych. Na rolników czeka masa dylematów oraz pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź jeszcze przed wyborem konkretnego pojazdu. To tak, jak z zakupem samochodu osobowego – wybór jest ogromny, ale jest również masa wątpliwości. Jak je rozwiać? Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, chcąc kupić dobre, ale używane maszyny rolnicze?

Używane maszyny rolnicze – określ, do czego ich potrzebujesz

Sprzęt i używane maszyny rolnicze powinny być dobierane w sposób zgodny ze wszystkimi potrzebami rolnika. Wybór odpowiednich maszyn rolniczych zapewnia rolnikom wiele korzyści, które pozwalają im również chronić koszty operacyjne, generować większy zysk i uprawiać więcej plonów przy mniejszym wysiłku.

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać przed wyborem maszyny rolniczej to: do czego będę stosować maszynę? Twoja odpowiedź będzie wskazywać drogę do wyboru odpowiedniego pojazdu. Pamiętaj o tym, że nie ma czegoś takiego, jak wielozadaniowy sprzęt rolniczych. On po prostu nie istnieje. Owszem, traktory można używać do różnych zadań, ale przecież nie są aż tak uniwersalne!

Dobrze zastanów się więc, jakie prace będziesz wykonywać tym sprzętem. Zupełnie innych modeli, mocy czy rozwiązań potrzebujesz do orki, transportu, żniw czy innych prac rolniczych.

Używane maszyny rolnicze a charakter gospodarstwa

Im większa powierzchnia gruntu, tym większa liczba maszyn jest wymagana do terminowego wykonywania prac związanych ze zbiorami i sadzeniem. Jako właściciel gospodarstwa najlepiej wiesz, czego potrzebujesz., Jednak pamiętaj o tym, aby dopasować używaną maszynę rolniczą do:

  • Rodzaju gruntu, którym się zajmujesz,
  • Obszaru i jego powierzchni,
  • Potencjalnych planów ekspansji swojej roli.

Warto wziąć te kwestie pod uwagę, przed zainwestowanie w używane maszyny rolnicze. Choć i tak są one tańsze niż modele nowe, prosto od producenta, warto dobrze zastanowić się nad wydatkiem. W zależności od rodzaju gleby należy wybrać cięższy lub lżejszy typ maszyny. W przypadku gospodarstw o ​​lekkiej glebie odpowiednia jest maszyna rolnicza z większym prześwitem i minimalną masą.

Wszystko, co warto sprawdzić przed zakupem używanych maszyn rolniczych

Używane maszyny rolnicze są często tak samo dobre jak modele używane. Wiele z nich wciąż nawet jest na gwarancji! Przed zakupem warto rozważyć wszystkie rodzaje kosztów związanych z zakupem nowego pojazdu. Ważne jest sprawdzenie stanu modelu, wykonanie przeglądów, zwrócenie uwagi na części.

Nie należy również oceniać maszyny wyłącznie po wyglądzie zewnętrznym. Ładny kolor nie oznacza, że model rzeczywiście będzie się dobrze sprawować. Przed zakupem używanej maszyny rolniczej, sprawdź wszystkie fakty techniczne, projekt regulacji maszyny, wibracje, punkty zużycia i hałas maszyny, ponieważ należy to wziąć pod uwagę dla ułatwienia obsługi maszyny.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy ewentualnie łatwy jest dostęp do części zamiennych dla danego pojazdu. W przypadku możliwej awarii (w końcu każdy pojazd czy sprzęt, który jest mocno eksploatowany może jej ulec), warto mieć pod ręką części zamienne, które są łatwo dostępne. Ich wymiana nie będzie sprawiać trudności, a co za tym idzie – przestój na roli nie będzie trwać długo!

Stworzenie idealnego systemu maszynowego nie jest łatwe. Sprzęt, który działa najlepiej w jednym roku, może nie działać dobrze w następnym z powodu zmian warunków pogodowych lub praktyk uprawy roślin. Z tej przyczyny dziś coraz więcej rolników zwraca uwagę na maszyny używane, które są bardzo dobrym rozwiązaniem na praktycznie każdym gospodarstwie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com