Maklerzy i handel akcjami

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie i handel akcjami i innymi papierami wartościowymi nie wiąże się z tajemną wiedzą dostępną jedynie specjalistom. Należy jedynie poświęcić nieco czasu na zgłębienie tajników jej funkcjonowania. Zanim przejdzie się do inwestowania na giełdzie papierów wartościowych, warto poświęcić czas na zdobycie wiedzy o obrocie akcjami. Warto poczytać o tym, czym są cykle koniunkturalne, hossa, bessa, jakie są zasady kupna i sprzedaży akcji, oraz wielu innych kwestiach, które są konieczne, aby sprawnie poruszać się w świecie finansów. Skąd czerpać taką wiedzę? Gdzie szukać informacji, jak funkcjonuje giełda, na czym polega inwestowanie i jakie są pierwsze kroki, które powinien wykonać początkujący inwestor? Na pewno w serwisach branżowych, chociażby na stronie internetowej https://www.trusted-broker-reviews.com/pl/plus500/. Można tam znaleźć wiele przydatnych informacji na temat firm brokerskich i platform transakcyjnych (na przykład Plus500), za pomocą których inwestować można na rynkach światowych. Jest to pożyteczna informacja dla początkujących inwestorów.

Platformy transakcyjne

Wspomnieliśmy powyżej o platformach transakcyjnych. Transakcje w obecnych czasach odbywają się za pomocą konkretnego brokera, który udostępnia swoim klientom specjalną platformę transakcyjną. Ta platforma transakcyjna najczęściej występuje w formie aplikacji do zainstalowania na komputerze, tablecie lub smartfonie. Dzięki niej klienci mogą dokonywać operacji na różnych rynkach. Dzięki zapisom elektronicznym na platformie transakcyjnej obsługujący ją broker dokonuje transakcji zgodnie z życzeniami korzystających z niej klientów. Platformy konkurują między sobą o klientów, próbując przyciągnąć ich rozmaitymi dodatkowymi funkcjami. Na przykład można na nich znaleźć dokładne wykresy instrumentów finansowych, szczegółowe dane rynkowe oraz strategie inwestycyjne, które generują się automatycznie. Ułatwia to znacznie analizę finansową oraz czyni inwestowanie przyjemniejszym. Często się zdarza, że im więcej funkcji, tym popularniejsza platforma. Zdecydowanie należy je polecić początkującym inwestorom.

Jak otworzyć rachunek inwestycyjny?

Aby rozpocząć handel papierami wartościowymi, należy najpierw założyć rachunek inwestycyjny, zwany także maklerskim lub brokerskim. Zawiera się z biurem maklerskim umowę o prowadzenie takiego rachunku. Umowę tę można rozwiązać, oczywiście przy zachowaniu określonego w niej terminu wypowiedzenia. Po otwarciu rachunku wpłaca się na niego pewną kwotę, która w dalszej kolejności będzie inwestowana w ustalony sposób na giełdzie papierów wartościowych. Robi się to przez otwieranie zleceń, w których określa się spółkę, której akcje się kupuje, ich liczbę i cenę, jaką się za nie płaci. Przy wydawaniu dyspozycji nie jest wymagana obecność w biurze maklerskim czy brokerskim – można je z powodzeniem składać przy użyciu Internetu, telefonu lub aplikacji na telefon. Dyspozycje wydawane przez klienta to inaczej zlecenia kupna lub sprzedaży. Jeżeli operacja przyniosła przychód, należy pamiętać, że pomniejszą go prowizje pobierane przez domy maklerskie oraz podatek od zysków kapitałowych. Pozostały po odjęciu tych koniecznych kosztów dochód może zostać dalej inwestowany lub wypłacony na osobisty rachunek bankowy klienta.

Na co zwrócić uwagę otwierając rachunek inwestycyjny?

Wybierając rachunek inwestycyjny warto dokładnie prześledzić następujące kwestie: jak wysoka jest prowizja domu maklerskiego od zleceń na zakup i sprzedaż akcji; ile wynosi roczna opłata za prowadzenie rachunku inwestycyjnego; czy rachunek inwestycyjny oferuje dostęp do platformy transakcyjnej, za pomocą której można na bieżąco śledzić i otwierać zlecenia w czasie rzeczywistym; czy rachunek inwestycyjny umożliwia dostęp do serwisu informacyjnego, gdzie można podejrzeć aktualne analizy i zapoznać się z wiarygodnymi opiniami ekspertów; a wreszcie, jaki jest koszt przelewu z rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim na konto osobiste. To istotne kwestie, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o otwarciu rachunku inwestycyjnego.

Kilka podstawowych zasad inwestowania

Przed rozpoczęciem inwestowania warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim nie należy grać przeciwko rynkowi w sytuacji, gdy obecny trend wzrostowy lub spadkowy wydaje się trwały. Nie należy również kupować akcji i innych walorów, jeśli biją one historyczne rekordy, ponieważ jest to jedna z oznak nadchodzących spadków cen. W związku z tym dobrym momentem na inwestycję jest moment następujący po gwałtownych spadkach. Handlując na giełdzie należy zawsze liczyć się ze stratami. Warto określić poziom, do którego akceptuje się straty. Pozwoli to uniknąć jeszcze poważniejszych strat.

Inwestowania na giełdzie zdecydowanie nie należy się obawiać. Warto jednak dobrze przygotować się, uzbroić się we wiedzę, z której skorzysta się w razie potrzeby. Doświadczony inwestor wybrnie z każdej sytuacji, zamieniając ją w swoją korzyść!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com