Napisałeś swoje idealne CV i wysłałeś do kilkudziesięciu pracodawców, ale odzew z ich strony jest niemal zerowy? To dość częsta sytuacja. Pamiętaj, że problem nie musi tkwić w Tobie, lecz właśnie w CV – dokumencie, na podstawie którego pracodawca ocenia nie tylko Twoje umiejętności i kompetencje, ale Ciebie całościowo. Od tego zależy, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nikt przecież nie zatrudni do pracy kogoś, kto sporządził niechlujne CV z masą błędów. Sprawdź, co powinno znaleźć się w doskonałym CV i jakich pomyłek lepiej unikać.
Zrób update
Osoby poszukujące pracy niby zdają sobie sprawę z powagi CV, ale często nie przykładają do niego należytej staranności. Pierwszą rzecz, na którą należy zwrócić uwagę jest to, by CV było aktualne. Jeśli Twój ostatni życiorys sporządzałeś lata wstecz, to koniecznie musisz go odświeżyć. Na pewno przez ten czas nabyłeś nowe umiejętności i zdobyłeś ciekawe doświadczenie. Być może odbyłeś interesujące szkolenia lub kursy dokształcające? Ogromnym błędem byłoby nie poinformowanie o tym swojego potencjalnego pracodawcy.
Mniej znaczy więcej
Chwalenie się pozytywnymi aspektami z przebiegu naszej kariery zawodowej nie jest niczym złym, ale wymienianie w CV wszystkich swoich doświadczeń oraz umiejętności może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Zwróć dokładnie uwagę na to, czego oczekuje pracodawca. Jeśli np. rekrutujesz na stanowisko związane z promocją konkretnej marki, to nie wspominaj w dokumentach, o tym, że potrafisz prowadzić ciągnik. To naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Liczy się doświadczenie związane z pracą, do której aspirujesz. Opisz je więc dokładnie, nie zapominając o zakresie swoich obowiązków. Możesz także wspomnieć o swoich największych sukcesach.
Forma również ma znaczenie
W zdobyciu pracy nie pomogą nawet najlepsze kompetencje i umiejętności, jeśli zostaną zaprezentowane w kiepskiej postaci. Naszpikowane wieloma kolorami i czcionkami CV bez ładu i składu od razu wyląduje w koszu. Postaw na harmonię oraz czerń i biel. Staraj się również, aby CV nie było przesadnie rozbudowane. Idealnie jeśli zmieści się na jednaj stronie A4. Zwróć uwagę na odpowiednie marginesy oraz błędy językowe. Karygodne pomyłki w pisowni mogą zniweczyć Twoje starania.