Jak dobrać idealne biurko? Praktyczne wskazówki

Biurko znajduje się w domach większości z nas. W czasie pandemii stało się obowiązkowym meblem dla osób, które pracują zdalnie, a także dla uczniów. Jest to jednak element wyposażenia przydatny również do ustawienia na jego blacie laptopa, który służy głównie do przeglądania Internetu. Mamy zatem do czynienia z meblem wielofunkcyjnym i dostępnym w szerokiej palecie wymiarów, konstrukcji oraz designu.

Czym powinno się charakteryzować idealne biurko? Jak je dobierać w zależności od głównego celu, w którym będzie wykorzystywane?

Przeznaczenie biurka

Dziś już wiemy, że nie tylko wygodny i funkcjonalny fotel biurowy ma znaczenie, ale i biurko. Właściwie dobrane sprzyja efektywnej pracy, nauce i oddawaniu się rozrywce w świecie wirtualnym, bez narażenia swojego ciała na problemy zdrowotne. A o tym, jak urządzić domowe biuro (i nie tylko) można poczytać na stronie dom-dom.pl.

W pierwszej kolejności warto zatem zastanowić się, do jakich celów i z jaką częstotliwością będzie wykorzystywane biurko. Innej bowiem konstrukcji i wymiarów potrzebują gracze, dzieci czy też osoby pracujące zdalnie.

Użytkownicy, którzy sporo czasu spędzają przy komputerze, zarówno na pracy, jak i rozwijaniu swoich pasji, np. grając lub tworząc gry, będą potrzebowali konstrukcji z miejscem na komputer, monitor, klawiaturę i inne urządzenia peryferyjne. Liczba szufladek czy dodatkowych schowków nie musi być duża, bo zdecydowana większość wykonywanych czynności odbywa się na komputerze.

Pracownicy, którzy zdążyli się przyzwyczaić do home office, korzystają nie tylko z laptopa. Codziennością są dla nich notatki, prowadzenie rozmaitych zapisków i planowanie, które zaczyna się na kartce papieru. Przedsiębiorcy zaś, dodatkowo muszą zapanować nad fakturami i szeregiem innych dokumentów. Dla obydwu grup przyda się biurko o większym blacie, by móc swobodnie pisać, oraz zaopatrzone w szuflady lub szafkę, w której pomieszczą się biurowe akcesoria i dokumenty.

Większy blat jest również wskazany dla uczniów, bo choć ich nauka w ostatnich miesiącach odbywa się głównie zdalnie, nie da się obejść notowania w zeszycie, odrabiania zadań domowych w ćwiczeniówce, a także wykonywania rozmaitych prac plastycznych.

Wymiary oraz ustawienie komputera i monitora

panele koszalinWymiary są niezwykle ważne. Nie chodzi jednak tylko o to, by na blacie pomieścić komputer, akcesoria biurowe i aby móc swobodnie pisać. Wymiary będą miały także znaczenie dla ergonomii wydzielonej strefy w danym pomieszczeniu lub całego pokoju. Biurko nie może stanowić mebla, o który się zawadza podczas poruszania się w przestrzeni domowej. Nie powinno także być zbyt małe, bo nawet mieszcząc swobodnie komputer i laptop, może nie zapewnić właściwego podparcia dla rąk.

Druga kwestia to właściwe ustawienia komputera, monitora i urządzeń wskazujących. Dobrze sprawdzają się biurka posiadające nadstawki na monitor. Dzięki temu klawiatura może być umieszczona bezpośrednio na blacie biurka. W przypadku braku nadstawki poleca się konstrukcje z wysuwaną półką na klawiaturę i myszkę, aby między nimi a monitorem została zachowana odległość przynajmniej 10 cm.

Z wymiarów zwraca się uwagę na wysokość biurka. Przeciętnie blat jest usytuowany na wysokości 70-75 cm, co jest odpowiednie dla użytkowników o średnim wzroście. Wyższe osoby powinny postawić na blat umieszczony na wysokości około 80 cm. Pulpit dla dzieci zwykle umieszcza się w odległości 55-60 cm od podłogi. Do tego przestrzeń na nogi, która zaleca się, aby miała co najmniej 70 cm głębokości. Biurka o parametrach, które będą odpowiadać użytkownikom o różnych potrzebach, można znaleźć w sklepie iHome24.pl.

Wykonanie i design

Wybierając biurko liczymy na to, że posłuży nam ono przez wiele lat. Z tego względu należy dokładnie przyglądać się materiałom, z których wykonany jest dany produkt, a także detalom, np. zawiasom, łączeniom, krawędziom mebla. Solidna płyta, precyzyjne wykończenie, trwałe łączenia – to elementy, które zadecydują o żywotności biurka.

Na koniec zostawiamy design, choć nie musimy martwić się o to, jak wpiszemy biurko w daną kompozycję wnętrza. Rynek oferuje nam obecnie propozycje, które łączą funkcjonalność, trwałość i ciekawą estetykę. Praktyczne biurka mogą prezentować iści rustykalny styl, nowoczesne wydanie, industrialny klimat lub dowolny inny.

Przeznaczenie, ergonomia, wymiary, kształt, wykonanie, wygląd. To najważniejsze aspekty, na które należy zwracać uwagę na etapie wybierania biurka do domu. Powyższe wskazówki pozwolą znaleźć idealny mebel – do pracy, rozrywki i nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com