Wszechobecność Internetu w naszym życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym, jest nieunikniona. Transakcje bankowe, zakupy, portale społecznościowe, kontakt z klientami, zdobywanie zleceń, poszukiwanie pracy – to tylko wycinek tego, co robimy w sieci. Nie zawsze pamiętamy jednak, że powinniśmy odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni. Większość z nas bezpieczeństwo w sieci kojarzy jedynie z zakupem oprogramowania antywirusowego i unikania wchodzenia na strony podejrzane, które znaleźliśmy przypadkowo. To jednak nie wszystko. Na nieświadomego użytkownika czeka w Internecie wiele pułapek, które można łatwo ominąć, zwiększając swoją świadomość.
Nie klikaj!
Podstawową zasadą, którą każdy powinien zapamiętać, jest – nie klikaj w rzeczy, których nie znasz! Szczególnie dotyczy to osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w korzystaniu z Internetu. Bardzo często pojawiają się maile, zawierające w treści link. Jeśli nie znamy nadawcy, nie korzystaliśmy wcześniej z usług danej firmy, nie klikajmy w przesłane odnośniki. Nierzadko prowadzą one do stron, które na naszym komputerze mogą zainstalować bardzo niebezpieczne oprogramowanie. Powinniśmy zatem zainwestować w zakup skutecznego systemu antywirusowego, który pozwoli zabezpieczyć nasz komputer przed niepożądanym programem, nawet tym, instalowanym bez wiedzy użytkownika. Koszt antywirusa jest różny, a w razie braku wystarczających środków warto sprawdzić pożyczki pozabankowe. Umożliwią nam sfinalizowanie zakupu i właściwe zabezpieczenie komputera.
Kłódki i logowanie
Bardzo często, korzystając szczególnie z systemów bankowości elektronicznej, widzimy ostrzeżenie, że powinniśmy sprawdzić kilka elementów, aby bezpiecznie wykonać określoną transakcję. Często ignorujemy ten komunikat, a jest to błąd. Najważniejsza zawsze jest weryfikacja, czy na stronie banku, tuż przy wpisanym adresie, pojawia się symbol kłódki. Należy kliknąć w tę ikonę i sprawdzić, czy widnieje tam informacja o bezpiecznym połączeniu. Dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę na adres, który widzimy w przeglądarce. Każda strona banku powinna posiadać tzw. certyfikat SSL, gwarantujący bezpieczeństwo. Wówczas, przed adresem pojawia się „https:”, a nie „http:”. To rzeczy, które musimy kontrolować, już w momencie otwierania strony banku. Jeśli nie mamy pewności, czy połączenie jest bezpieczne, lepiej nie korzystać z systemu do momentu sprawdzenia jego odporności na ataki z zewnątrz. Warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej pomocy informatyka, który zweryfikuje dokładnie, czy wszystko z naszym systemem jest w porządku. Pożyczki pozabankowe mogą pomóc sfinansować koszt ekspertyzy i sprawdzenia komputera, jeśli aktualnie nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy na ten cel.
Aktualny system operacyjny
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre systemy operacyjne są wycofywane z rynku, co pozbawia je wsparcia technicznego. Oznacza to, że nasz przestarzały system zatrzymuje się w pewnym momencie, od którego nie otrzymuje aktualizacji. Przestaje zatem być w 100% bezpieczny, a nowoczesne oprogramowanie nie zawsze będzie mogło być zainstalowane na naszym komputerze. Warto w takiej sytuacji zakupić nowy system. Koszt kilkuset złotych jest niczym w porównaniu z zapewnieniem sobie bezpiecznego korzystania z Internetu. Jeśli cierpimy na brak gotówki, pożyczki pozabankowe w www.proficredit.pl będą pomocne, aby zakupić odpowiedni program w krótkim czasie.
Bezpieczne korzystanie z Internetu to nie tylko kwestia odpowiedniego oprogramowania, czy też właściwego zabezpieczenia komputera. Świadomość użytkownika jest niezwykle ważna. Zrozumienie zagrożeń oraz poznanie sposobów przeciwdziałania im, jest obowiązkiem każdego internauty.
Jeśli szukacie fajnych, dobrej jakości pendrive’ów w rozsądnych cenach oraz w ogromnym wyborze, szczerze polecam usbprezent.pl. Kupiłem tam niedawno całkiem sporo produktów, które posłużyły mi jako upominki dla klientów. Byli zachwyceni. Pendrive’y w nietypowych kształtach są naprawdę zachwycające, czasem wyglądają jak zwykłe breloczki, a są całkiem mocnymi nośnikami pamięci. Jakie pendrive’y najbardziej lubicie.