Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – poznaj korzyści

Istniejące w naszym kraju zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, zatem nic dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu. Nowoczesne systemy fotowoltaiczne dla domu, są coraz częściej wybierane przez coraz szersze rzesze Polaków. Czy fotowoltaika dla domów jednorodzinnych się opłaca?

Wysokie rachunki za energię elektryczną często spędzają sen z powiek wielu właścicielom domów. Niemniej można je znacznie zmniejszyć decydując się na montaż nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, dzięki którym istnieje możliwość pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Zaawansowane technologicznie instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych, segmentów oraz bliźniaków to niezwykle korzystne rozwiązanie z którego z roku na rok korzysta coraz więcej osób.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – w jaki sposób dobrać moc systemu ?

Jak powszechnie wiadomo, zainstalowane na dachu czy posesji moduły fotowoltaiczne zamieniają na energią elektryczną na energię pobieraną z promieni słonecznych. W tym celu prąd stały z modułów przekazywany jest specjalnymi kablami solarnymi do falownika, a więc specjalnego urządzenia, które zmienia prąd stały na prąd zmienny. Ile paneli należy zamontować w domu jednorodzinnym, aby zapewnić gospodarstwu pełną niezależność energetyczną?

Ogólnie przyjmuje się, że każdy skierowany na południe panel, mający 1 kWp, jest w stanie wyprodukować w ciągu jednego roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. Tymczasem przeciętna, czteroosobowa rodzina zużywa w ciągu roku około 3000 kWh, więc optymalna instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego powinna wynosić około 3-4 kWp.

W celu idealnego doboru ilości paneli fotowoltaicznych przed rozpoczęciem inwestycji, warto rzetelnie określić roczne zużycie energii elektrycznej. Istotne informacje w tym zakresie każdy właściciel domu może znaleźć na rachunku od dostawcy energii.

Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych – korzystne dofinansowania

Obecnie w naszym kraju istnieje kilka programów, w ramach realizacji których poszczególni inwestorzy mogą liczyć na korzystne dofinansowania. Dzięki temu inwestycja w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego jest jeszcze bardziej opłacalna. Opiekę nad tymi przedsięwzięciami sprawuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby uzyskać dofinansowanie należy złożyć stosowny wniosek oraz formularz zawierający istotne informacje dotyczące planowanej inwestycji.

Obecnie na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które to pomagają w wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Co więcej wyspecjalizowani w dziedzinie odnawialnych źródeł energii doradcy potrafią fachowo doradzić, ile paneli fotowoltaicznych w danym domu należy zainstalować oraz jaka powinna być ich moc.

Instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych – ile można zyskać?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to bardzo korzystne rozwiązanie. Z korzystania z darmowej energii pochodzącej ze słońca płynie mnóstwo korzyści. Montaż systemu fotowoltaicznego daje każdemu właścicielowi gospodarstwa domowego pełną niezależność energetyczną domu.

W czasie wytwarzania prądu nie są emitowane szkodliwe związki, w postaci dwutlenku węgla ani gazów cieplarnianych. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardzo korzystnie wpływające na ochronę środowiska naturalnego.

W odróżnieniu od systemów solarnych służących do ogrzewania wody, panele fotowoltaiczne przetwarzają nie tylko promieniowanie bezpośrednie, lecz także promienie odbite oraz rozproszone w pochmurny dzień.

Niezwykle istotny jest również fakt, że użytkownicy systemu fotowoltaicznego nie są narażeni na wydatki związane z jego konserwacją. Otóż dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii półprzewodnikowej, oraz braku elementów ruchomych system ten jest praktycznie bezobsługowy. Dodatkowym atutem są także długie okresy gwarancji na poszczególne podzespoły.

Produkcja energii elektrycznej za pomocą systemów fotowoltaicznych zachodzi w takiej porze dnia, na którą przypada największe zapotrzebowanie na energię w kraju, dzięki czemu zawsze zostaje pokryte szczytowe zapotrzebowanie na prąd, co ułatwia integrację fotowoltaiki z systemem energetycznym.

Co prawda montaż instalacji fotowoltaicznych nie jest tani, niemniej jest to korzystna inwestycja z której na przestrzeni lat można czerpać znaczne korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com