Fenomen Chatbota – na czym polega?

Chatbot to doradca/asystent. Jego rolą  jest kontakt z internautą, który przebywa na Twojej stronie www, sklepie, blogu, lub portalu. Kontakt ten ma symulować rozmowę z człowiekiem, wzbudzać zaufanie i budować relację z marką/firmą. W rzeczywistości chatbot jest po prostu programem komputerowym, który pracuje 24/h na dobę, przy użyciu ogromnej liczby algorytmów. To one właśnie odpowiadają za możliwość konwersacji z nim, która wygląda dla odbiorcy jak rozmowa ze zwykłym człowiekiem.

Dzięki oprogramowaniu potrafi zrozumieć zadane pytanie, dzięki czemu udzieli na nie stosownej odpowiedzi. Im dłużej pracuje, tym skuteczniej działa, ponieważ uczy się non stop, dniem i nocą zapamiętując zwyczaje, zasady i przyzwyczajenia odbiorców, ich preferencje i upodobania. Pozwala mu to stworzyć profile, dla których dopasuje indywidualną ofertę, dopasowaną na miarę.

Główny problem jaki rozwiązuje Chatbot zdecydowanie czas, poprzez szybkość reakcji. Obecnie użytkownicy oczekują kontaktu w przeciągu kilku, czasem maksymalnie kilkunastu  sekund od momentu uruchomienia chatu. Jeśli w tym czasie odpowiedzi nie dostaną, często po prostu rezygnują, wybierając produkt bądź usługę u konkurencji.

 Chatbot w swojej bazie pamięci posiada wszelkie informacje z zakresu firmy, jakie mu zaaplikujemy na etapie jego budowy. Może więc je wykorzystywać w późniejszych działaniach i rozmowach.  Przy pomocy odpowiedniego zaprogramowania może także czerpać różnorodne informacje ze źródeł zewnętrznych, takich jak np. wyszukiwarki, bazy danych, czy strony www.

usg tarczycy gdyniaTo on wyręczy pracownika, lub nawet kilku, działając nieprzerwanie 24 h na dobę, odpowiadając na pytania pojawiające  się o różnych godzinach, zgromadzi w swojej bazie informacje o Twoich klientach, ich upodobaniach, zwyczajach, w tym też zakupowych, o chęci korzystania z promocji, czy też reagowania na newslettery z nową ofertą. Pomoże to w sprawnym przeprowadzeniu firmowych akcji marketingowych.

Dzięki zgromadzonej wiedzy pomoże spersonalizować ofertę dla Twojej grupy docelowej, bazując na szczegółowych informacjach które o niej pozyskał w procesie rozmów, doradztwa, konsultacji itp. Będzie można więc personalizować oferty, trafiając z poszczególnymi propozycjami do określonej grupy docelowej.

Chatbot usprawni komunikację z klientami, dostarczy informacji, doradzi w procesie zakupowym, pomagając wybrać optymalną ofertę, znajdzie nam hotel, ubezpieczenie, przypomni o ważnych wydarzeniach i datach, obsłuży np. konkurs, lub inne wydarzenie na fb, zareklamuje nasze usługi czy produkty. Jego możliwości są praktycznie nieograniczone. Tyle, ile potrzeb firmy – tyle możliwości zaprojektowania Chatbota w taki sposób, by spełniał nasze oczekiwania i rozwiązywał przydzielone mu zadania.

Twoja strona www, będąca przecież wizytówką firmy, dzięki  posiadaniu wirtualnego doradcy zyska nie tylko korzyści jednoznaczne, typu szybkość reakcji, konsultowanie, doradztwo i marketing marki, ale także tzw. wartości dodane, w postaci np. odbioru Twojej www, jako nowoczesnej, a nawet innowacyjnej, przyciągającej uwagę, wzbudzającej zaufanie profesjonalizmem, zatrzymującej użytkownika na dłuższy czas.

Pamiętajmy też, że wdrożenie Chatbota jest procesem szybkim i w porównaniu do tworzenia skomplikowanych aplikacji, czy systemów obsługi – zwyczajnie niedrogim.

Źródło: https://www.mysocialseller.com

 

Polecamy:
Jaki jest koszt strony www?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com