Google Voice Search – Pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe nowym trendem w SEO. Sprawdź, czym jest, na czym polega i dlaczego warto!

Wiele osób walczy o jak najwyższą pozycję swojej witryny w wyszukiwarce i stosuje różne sposoby na osiągnięcie tego celu. Jedną z ciekawych opcji, która pojawiła się stosunkowo niedawno, jest pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe. Choć wyszukanie przy pomocy zdania pytania głosowego jest z nami już od dawna, to właśnie obecnie jego udział w rynku wzrósł do ok. 20% i stale będzie się powiększał, dzięki używaniu urządzeń mobilnych. Taki stan rzeczy sprawia, że warto powalczyć o grupy osób, wyszukujących informacji głosowo i dostosować do tego rodzaju wyszukiwania naszą witrynę. W dalszej części prezentujemy pozycjonowanie pod Google Voice Search oraz odpowiadamy, dlaczego warto je stosować i jak to robić.

Czym jest właściwie Pozycjonowanie “Pod Wyszukiwanie Głosowe”?

Pozycjonowanie pod wyzwanie głosowe to dostosowanie naszej witryny do wyszukiwania głosowego — Google Voice Search. Usługa ta jest obecna w wyszukiwarce Google oraz na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Pozwala na uruchomienie jednym kliknięciem mikrofonu i zadanie pytania w sposób głosowy. Osoby korzystające z tego rodzaju wyszukiwania, zamiast wpisywać frazy czy hasła do wyszukiwarki zadają pytania naturalnie, które mają formę naturalnego pytania z mowy potocznej. Wyszukiwarka przetwarza następnie mowę na słowa i wprowadza naturalne zadane pytanie do wyszukiwarki tekstowej oraz wyświetla wyniki. Jeśli chcemy być wyświetlani osobom, które zadały pytanie głosowe, powinniśmy dostosować naszą witrynę do naturalnego i potocznego pytania, a nie pod konkretne frazy, które wpisujemy w inny sposób do wyszukiwarki.

Istnieje kilka rodzajów czynności, które możemy wykonywać, aby zoptymalizować naszą witrynę pod kątem wyszukiwania głosowego. Google również wyświetlając wyniki osobom, które zadały pytanie głosowe, bierze głównie pod uwagę inne elementy niż przy wyszukiwaniu tradycyjnym. Pozycjonując witrynę pod Google Voice Search, nie musimy rezygnować z pozycjonowania ogólnego, a takie pozycjonowanie jest też doskonałym uzupełnieniem tego podstawowego. Więcej o pozycjonowaniu stron przeczytasz na https://jazzseo.pl/pozycjonowanie-stron-www

Dlaczego powinniśmy pozycjonować witrynę pod GVS?

Pozycjonować witrynę pod Google Voice Search jest korzystne z kilku względów. Pierwszym z nich jest brak negatywnych skutków odnośnie do pozycjonowania ogólnego. Długie ogony czy optymalizacja witryny pod urządzenia mobilne będzie również wniosła wiele korzyści, przy pozycjonowaniu pod konkretne pojedyncze frazy w wyszukiwaniu tradycyjnym. Pozycjonowanie takie jest również możliwością dotarcia do nowej grupy klientów i pozyskania ich. Obecnie ok. 20% wyszukiwań w wyszukiwarce Google pochodzi właśnie z wyszukiwania głosowego. W najbliższych latach tendencja ta będzie wzrastała, gdyż na rynku pojawiają się coraz nowsze urządzenia mobilne i coraz więcej osób korzysta z nowinek technologicznych. Samo pozycjonowanie w ten sposób nie jest trudne. Dość łatwo możemy również zamówić taką usługę w agencjach marketingowych, które coraz częściej ją oferują.

Long Tail-e w tekstach SEO

Pierwszym sposobem na pozycjonowanie własnej witryny www pod wyszukiwanie głosowe jest umieszczenie na niej tekstów ze z long tail-ami, czyli długimi ogonami. W takich tekstach SEO używać będziemy całych zwrotów lub pytań, a nie pojedynczych fraz czy słów kluczowych. Po przełożeniu zadanego pytania głosowego na tekst, wyszukiwarka wyszukuje informacje na podstawie długiego pytania lub zdania, a nie konkretnej frazy kluczowej. Warto zatem na portalach SEO pozyskać najpopularniejsze long taile dla danej kategorii lub frazy kluczowej i zamieszczać długie ogony w tekstach SEO. Będą one również przydatne dla tradycyjnego pozycjonowania i wzbogacą naszą witrynę pod tym kątem. Długie ogony możemy używać również w podstawowych tekstach seo wraz z pojedynczymi frazami i w ten sposób tworzyć jeden, ale uniwersalny typ tekstów seo.

Optymalizacja pod urządzenia mobilne

Kolejnym sposobem na pozycjonowanie witryny pod wyszukiwanie głosowe jest optymalizacja strony pod urządzenia mobilne. Zdecydowana większość wyszukiwań Google Voice Search pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych — smartfonów i tabletów. Wyszukiwarka, ustalając kolejne wyniki, brała będzie zatem pod uwagę dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych. Dobrym posunięciem jest zatem zadbanie, aby strona była responsywna, czyli posiadała wersję dla urządzeń mobilnych. Są one wyświetlane na smartfonach i tabletach w nieco inny sposób niż tradycyjna strona na komputerze. Wersja taka posiada większe menu, aby wygodnie było z niego wybierać opcje czy czytelniejszy układ strony. Wykonanie mobilnej wersji witryny nie jest trudne, a usługę możemy zamówić w licznych biurach IT czy agencjach marketingowych. Jeśli będziemy posiadali taką wersję strony wyszukiwarka Google znacznie częściej i wyżej będzie umieszczała nas w wynikach wyszukiwania.

Dostarczanie informacji i danych

Google kładzie coraz większy nacisk na dostarczanie użytkownikom precyzyjnych i jakościowych informacji. Aby sprawdzać ich obecność na naszej witrynie, stworzyła algorytmy, które promują witryny zawierające takie treści. Coraz częściej możemy też zaobserwować “wyciąganie” informacji i danych takich jak rozmiar czy waga produktu do opisu strony widocznego w wyszukiwarce na białym tle — w ramce. Zdecydowanie zatem warto pomyśleć o tym, aby umieścić na naszej stronie jak najwięcej informacji o konkretnych rzeczach. Mogą one być w postaci tabelek czy list punktowanych. Im więcej szczegółowych danych oprócz tekstu podamy, tym większa szansa na wyświetlanie naszej strony wyżej w wynikach wyszukiwania.

Szybkość ładowania się strony

Ważnym elementem jest również szybkość ładowania się strony. Google oprócz dostarczania odpowiednich i przydatnych danych chce również zapewnić szybkie ich wyświetlenie. Na ten element kładzie również duży nacisk właśnie przy wyszukiwaniu głosowym. Aby przyspieszyć działanie witryny, możemy używać prostszego szkieletu witryny i sprawić, aby konstrukcja była jak najmniej skomplikowana. Możemy również używać obrazków o mniejszej rozdzielczości, które będą się dużo szybciej wczytywały i ograniczać multimedia na naszej witrynie. Powinniśmy zastanowić się również nad wyborem sprawdzonego hostingu oraz ustawieniami naszej witryny. Im szybciej wczytywać się będzie nasz serwis, tym większe uznanie w oczach Google zdobędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com