Kto może przenieść działalność do Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania od lat uchodzi za kraj, w którym prawo jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców. Ta pozytywna opinia dotarła także do Polski i sprawia, że duża liczba osób, zarówno spośród tych rozważających emigrację do UK, jak i tych na stałe mieszkających w kraju rozważa przeniesienie swojej działalności na Wyspy.

Przedsiębiorca w Anglii

Główną motywacją osób przenoszących swoją działalność do Anglii jest chęć ograniczenia kosztów związanych z jej prowadzeniem. Jest to związane m.in z korzystną sytuacją podatkową, np. przedsiębiorca może płacić aż 18 różnych podatków w Polsce, w Wielkiej Brytanii jest ich tylko 8. Pozwala to na ograniczenie czasu, który należy poświęcić na załatwienie wszystkich spraw związanych z rozliczaniem zobowiązań podatkowych.

Istotna jest również wysoka kwota wolna od podatku, w 2019 roku wynosi ona w UK £12,5 tys.. Wynika z tego, że dopiero w momencie, gdy nasze roczne dochody przekroczą tę kwotę będziemy zobowiązani do opłacenia podatku dochodowego. Z kolei w Polsce kwota ta może wynosić już nawet 3091 zł.

Kiedy warto przenieść spółkę do Anglii?

Mimo zarejestrowania firmy w Anglii możemy pracować spoza terenu Wielkiej Brytanii. Istotne jest jednak to, aby firma nie miała fizycznej siedziby w innym kraju. Dlatego właśnie nie będzie to odpowiednie rozwiązanie dla biznesów do których działania niezbędny jest np. warsztat, jak w przypadku mechanika samochodowego.

Przeniesienie firmy do UK będzie dobrym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, których działalność może być prowadzona z jakiegokolwiek miejsca, często za pośrednictwem internetu, są to np.

  • tłumacze
  • graficy
  • programiści
  • konsultanci
  • copywriterzy
  • specjaliści ds. reklamy
  • właściciele stron internetowych lub blogów
  • osoby zajmujące się sprzedażą internetową

Co jeszcze warto wiedzieć?

Siedziba

Każda zarejestrowana w UK spółka LTD musi posiadać brytyjski adres. Jest to adres na który przychodzić będzie m.in. korespondencja urzędowa skierowana do spółki. Wymóg ten należy spełnić nawet jeśli nie potrzebujemy siedziby do prowadzenia naszej działalności.

Pracownicy

Firma zarejestrowana w Anglii nie może zatrudniać w Polsce pracowników na umowę zlecenie bądź umowę o pracę jeśli nie posiada zarejestrowanego tutaj oddziału. Z kolei jeżeli zdecydujemy się na zatrudnienie pracowników na terenie Wielkiej Brytanii należy pamiętać, by najpierw zapoznać się z lokalnym prawem pracy i naszymi obowiązkami jako pracodawcy.

Ubezpieczenie

Warto dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie firmy w UK jest dla nas niezbędne. Będzie to zależało od rodzaju prowadzonej przez nas działalności oraz tego, czy zatrudniamy pracowników.

Oddział w Polsce

Jeśli chcemy by nasza firma prowadziła działalność zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, konieczne będzie zarejestrowanie w Polsce jej osobnego oddziału. Oddział taki należy rozliczać w polskim urzędzie skarbowym. Pozwoli nam to na zatrudnienie w Polsce pracowników.

Rejestracja firmy w Anglii jest atrakcyjną opcją, na którą zdecydowało się już wielu Polaków. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw, by zdecydować czy to na pewno najlepsza forma działalności dla nas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com