Galwanizacja – proces, który warto poznać

Mówiąc językiem laika, galwanizacja jest procesem w którym atomy wybranego pierwiastka przekierowuje się na wybraną, metalową powierzchnię. W ten sposób można nadać elementom metalowym bardzo ciekawe zdolności i właściwości, dzięki którym zyskują one popularność w wielu branżach i gałęziach przemysłu.

Galwanizacja w wersji domowej

Tak naprawdę galwanizacja jest bardzo prostym zjawiskiem, które – w pewnym sensie – można stworzyć w zaciszu własnego domu. Istotą procesu galwanizacji metalicznej jest przenoszenie jonów wybranego metalu pomiędzy katodą a anodą. Dzięki temu można uzyskać efekt kompletnej i trwałej powierzchni metalicznej, która – co ważne – jest na stałe przytwierdzona do galwanizowanego elementu stalowego. Na marginesie warto zaznaczyć, że w przypadku zastosowań przemysłowych układ ten jest zasilany za pomocą np. trójfazowego transformatora dużej mocy. Na potrzeby doświadczeń domowych tak duża moc nie jest potrzebna, gdyż można ją wygenerować np. z 9 V baterii.

Jakie procesy rozumie się jako galwanizację?

Tak naprawdę galwanizacja to bardzo szerokie spektrum zjawisk, których działanie nie ogranicza się wyłącznie do metalurgii i materiałoznawstwa. Wiele osób – jako galwanizację – traktuje np. cynkowanie. Nawiasem mówiąc takie rozumowanie jest jak najbardziej słuszne, ale… niekompletne. Trzeba bowiem pamiętać, że galwanizacja to przede wszystkim:

– cynkowanie – tutaj wchodzi w grę cynkowanie elektrolityczne, a także proces wykorzystujący do tego celu powłoki mieszane o bardzo zróżnicowanych właściwościach,

– niklowanie, które polega na osadzaniu na galwanizowanym materiale warstwy niklu,

– chromowanie – to proces, który opiera się na zjawisku osadzania się jonów chromu na wybranej powierzchni metalowej; proces ten jest wykorzystywany m.in. w trakcie ozdabiania różnego rodzaju elementów stalowych,

– fosforanowanie, czyli proces nakładania jonów fosforanowych, zapewniających określone właściwości fizykochemiczne wybranego detalu.

Sprawdź więcej informacji na https://obex.pl/

Jak kontrolować proces galwanizacji?

Co ciekawe, przebieg procesu galwanizacji może być dokładnie kontrolowany przez odpowiednie maszyny. Służą one m.in. do dogłębnego i bardzo precyzyjnego pomiaru składu wybranej powłoki, a także jej ogólnych i specjalistycznych właściwości fizykochemicznych. Co więcej, w trakcie badania przeprowadza się analizę grubości takiej powłoki. Dzięki temu uzyskana w ten sposób powłoka charakteryzuje się maksymalną wytrzymałością, która przedkłada się na wysoką jakość każdego, dopracowanego w ten sposób detalu. Co więcej, profesjonalne firmy galwanizujące posiadają również własne laboratoria chemiczne i pomiarowe, dzięki którym wykorzystywane w trakcie pracy procedury są stale aktualizowane i unowocześniane. A wszystko po to, by stworzyć powłokę o właściwościach pożądanych przez klienta.

Zgodnie z powyższym, popularne cynkowanie to tylko jedna z wielu technologii wchodzących w skład szeroko pojętej galwanizacji. Trzeba bowiem przyznać, że technika ta – choć dość stara – dzięki ciągłym udoskonaleniom nadal spełnia stawiane przed nią wymagania.

Polecamy:
Na czym polega projektowanie UX strony internetowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com