Gadżety reklamowe i ich krótka historia

Wiele przedmiotów w naszej długiej historii społeczno-gospodarczej stanowiło swoiste prezenty, mające zachęcić do dalszego zakupu lub zjednać sobie przychylność potencjalnych klientów. Pozostałościami praktyk dawnych kupców fenickich, greckich czy arabskich są dzisiejsze maleńkie podarunki, które próbują turystom wręczać na handlowych ulicach lub sukach arabscy handlarze.

Możemy oczywiście się zżymać, iż taka nachalność jest wręcz irytująca i drażni nas to, że otrzymując niewielki gift, jesteśmy wręcz zmuszani do odwiedzenia danego sklepiku lub stoiska, a jest to po prostu inny sposób uprawiania sztuki marketingu i handlu, niż w naszej kulturze.

Marketing jako sposób komunikacji z klientem – dawniej i dziś

To, że dawniej nawet maleńki skład tkanin lub towarów kolonialnych czy pojedynczy piekarz, masarz zachęcali potencjalnych klientów, by ci zechcieli wstąpić w progi ich sklepiku, było czymś normalnym. Zresztą już od początków epoki przemysłowej, nie było to traktowane jako przekupstwo klienta (jak niektórzy jeszcze dziś, niektóre narzędzia marketingowe postrzegają), tylko jako miły sposób zwrócenia uwagi na klientelę.

Reklama tradycyjna w postaci szyldów czy treści reklamowych w gazetach codziennych uzupełniana była o prezenty, które panie robiące zakupy w delikatesach, otrzymywały od uczynnych subiektów (asystentów sklepowych). W chwili obecnej klienci otrzymać mogą prezenty, które jednocześnie stanowią gadżety reklamowe – to znakomite połączenie wiąże emocjonalnie klienta z firmą, brandem, a jednocześnie przypomina mu o istnieniu danej marki.

Gadżety reklamowe mogą przybrać formę przeróżną; od materiałów piśmiennych czy drobnych materiałów, sprzętów biurowych poprzez gadżety reklamowe związane z elektroniką, jak ładowarki, słuchawki. W tej wielkiej gamie produktów znajdziemy też akcesoria damskie i męskie, breloczki, wizytowniki, zawieszki do torebek, etui do okularów, długopisów oraz gadżety reklamowe związane z – szeroko rozumianą – estetyką.

Zawieszki zapachowe jako gadżety reklamowe

Ten ostatni typ, zdaje się ostatnio także w naszym kraju zdobywać coraz większą rzeszę fanów, bowiem wraz ze wzrostem względnej zamożności społecznej, potencjalni klienci coraz chętniej sięgają po dobra, a więc także i gadżety reklamowe, które reprezentują wyższy poziom estetyki, niźli tylko plastikowe długopisy. Popularność na targach branżowych lub imprezach wystawienniczych zyskują nie tylko perfumy i zapachy samochodowe, lecz także zawieszki zapachowe. Subtelnie zapakowane i estetycznie wykonane, stanowią nie tylko sympatyczny upominek, ale przede wszystkim jest to dobra reklama danej marki. Kształtów, kolorów, form, jest tyle, ilu klientów firmowych, zamawiających tego typu gadżety reklamowe. Oszołomić może także, oferowana przez producentów, feeria zapachów. Od zapachu zielonej herbaty, kaw różnych typów, poprzez tradycyjne zapachy owocowe, korzenne, drzewne, do zapachów do złudzenia przypominających najlepsze, luksusowe wody perfumowane markowych producentów. Wszystko to, może znaleźć się na zawieszce zapachowej, której wygląd i profil zapachowy określi zamawiający klient. Zobacz ofertę producenta tychże zapachów do samochodu Aroma4car.pl

Na rynek już co najmniej dekadę temu weszły zapachy samochodowe, z tak ekstrawaganckimi zdawałoby się profilami, jak zapach piłki baseballowej, pizzy, sushi czy skórzanej kurtki motocyklowej. Na pierwszy rzut oka (lub raczej – niuch nosa) wybory na gadżety reklamowe, cokolwiek dziwne, niemniej tworzone z myślą o konkretnym niszowym kliencie. O kliencie, którego tym zapachem chce związać i przypominać o sobie, pewne konkretne miejsce (pizzeria) lub marka (akcesoriów dla motocyklistów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com