Pompa obiegowa – dlaczego warto ją mieć w swoim domu?

Czy zdarza Ci się, że włączasz gorącą wodę pod prysznicem lub w zlewie kuchennym, aby zmyć naczynia, a następnie musisz chwilę poczekać, aż się nagrzeje? Martwisz się, że w ten sposób zmarnujesz wodę i pieniądze? Jeśli tak, możesz skorzystać z pompy obiegowej wody. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zaletach takiego systemu, sposobie jego działania i typach dostępnych pomp obiegowych wody.

Zalety pompy obiegowej wody

Zainstalowanie pompy obiegowej wody w domu ma kilka zalet. Nawet jeśli nie dbasz o każdą zaletę, jest szansa, że ​​przynajmniej jeden z nich będzie ważnym powodem do rozważenia takiego systemu.

Wygoda. Kto chce stać i czekać na gorącą wodę, gdy jest gotowy do wzięcia prysznica? A może musisz ciągle regulować temperaturę wody, gdy ciepło się nagrzewa podczas zmywania naczyń? Dzięki pompie cyrkulacyjnej po odkręceniu ciepłej wody otrzymujesz ciepłą wodę nawet w zlewie najbardziej oddalonym od podgrzewacza wody. Koniec z czekaniem!

Takie pompy obiegowe są też przyjazne dla środowiska. Czy przeszkadza Ci marnowanie wody w oczekiwaniu na rozgrzanie? Jeśli pociąga Cię bycie bardziej przyjaznym dla Ziemi, pokochasz pompę obiegową. Koniec z marnowaniem wody!

W ten sposób możesz też konkretnie oszczędzać pieniądze. Marnowanie wody może być kosztownym nawykiem, zwłaszcza w okresach suszy. Pompa obiegowa wody również oszczędza pieniądze, utrzymując wodę w podgrzewaniu, dzięki czemu do ponownego podgrzania nie trzeba zużywać tak dużo energii. I chociaż może to brzmieć jak wzrost wydatków na uruchomienie pompy, istnieje kilka różnych rodzajów, które pozwalają wybrać typ, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak to działa?

Zwykle po odkręceniu kranu z ciepłą wodą trzeba trochę odkręcić wodę, zanim zrobi się gorąca. Dzieje się tak, ponieważ woda w rurze ostygła od czasu jej ostatniego użycia, a to, jak dawno temu było, zależy od tego, jak długo trzeba będzie czekać. Pompa obiegowa wody rozwiązuje ten problem, kierując wodę z powrotem do zasobnika w celu jej ponownego podgrzania, tak aby była gorąca, kiedy tego potrzebujesz. Domy, w których zainstalowano instalację wodociągową, będą miały dedykowaną linię powrotną, ale domy zmodernizowane mogą nadal korzystać z pompy obiegowej, wykorzystując linię zimną jako linię powrotną.

Rodzaje pomp obiegowych

Istnieje kilka typów pomp obiegowych dostępnych dla właścicieli domów. To, który typ wybierzesz, będzie zależało od korzyści, których szukasz.

Pierwotnie pompa obiegowa była zaprojektowana do ciągłej pracy, aby woda była zawsze gorąca. To typ systemu, który można spotkać w budynkach komercyjnych, takich jak restauracje i hotele, ale nie jest on tak atrakcyjny dla doświadczonych właścicieli domów, chyba że wygoda jest naprawdę Twoją sprawą. Tak, Twoja woda będzie gorąca natychmiast po odkręceniu kranu, ale koszt uruchomienia pompy nie pozwoli Ci zaoszczędzić żadnych pieniędzy. Dlatego jest tez coś takiego jak pompa na żądanie: ta zaczyna cyrkulować ciepłą wodę tylko wtedy, gdy tego chcesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com