Due diligence nieruchomości — co to jest i kiedy się stosuje?

Badanie due diligence nieruchomości to rodzaj analizy prawnej, a także ukierunkowanej na inne płaszczyzny związane z zakupem nieruchomości.

Badanie to nie jest zarezerwowane wyłącznie na potrzeby kupna, czy sprzedaży firmy. Może być użyte praktycznie w każdej dziedzinie życie, bo oznacza po prostu dobrze wykonaną szczegółową analizę zysków i strat.

Co to jest badanie due diligence?

Due diligence to znane w środowisku inwestorów badanie, które ma na celu dogłębną i rzetelną analizę prawną, finansową, a także oszacowanie potencjalnych zysków i strat.

Due diligence nieruchomości jest bardzo podobnym badaniem, tyle że dotyczy innych obszarów, powiązanych z nieruchomościami.

Due diligence nieruchomości, co to znaczy?

Badanie due diligence nieruchomości ma przede wszystkim zapewnić inwestorowi pełny wgląd w sytuację prawną danej nieruchomości, a także sprawdzić, czy ciążą na niej jakieś roszczenia, czy długi.

Badanie to może mieć dość szerokie spektrum, w zależności od indywidualnych potrzeb inwestora. Podstawowe elementy, których stan można zbadać poprzez wykonanie badania, to:

  • dokładana analiza zgodności aspektów nieruchomości z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  • analiza informacji z ewidencji gruntów;
  • due diligence nieruchomości za całą pewnością może dotyczyć także zbadania sytuacji nieruchomości w kontekście drogi publicznej;
  • na podstawie analizy okolicznych budynków inwestor może otrzymać szczegółową informację opłacalności inwestycji;
  • due diligence nieruchomości może także zbadać niezgodność parametrów projektowanych działek;
  • badanie jest także weryfikacją powierzchni kupowanej działki;
  • due diligence pozwoli zorientować się w sprawie kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i wiele innych.

Jak widzisz due diligence nieruchomości zajmuje się nie tylko miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ale wykazuje znacznie więcej kluczowych aspektów związanych z nieruchomościami.

Kiedy warto zaufać analizie due diligence nieruchomości?

Podstawą zlecenia badania due diligence nieruchomości jest chęć inwestycji lub zakupu problematycznej nieruchomości. O ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma jasne zapisy, to analiza tego dokumentu w kontekście opłacalności inwestycji jest kluczowym elementem podjęcia decyzji zakupu.

Nasza kancelaria posiada duże doświadczenie w przeprowadzaniu takich badań. Możesz liczyć na szczegółowe i obszerne raporty dotyczące nie tylko miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale też powiązanych z nim etapów rozwoju danej gminy.

Due diligence nieruchomości — przykładowe rodzaje analizy

Poniżej przedstawiamy, jakie kierunki może obrać badanie due diligence nieruchomości. Nasza kancelaria zadba o najdrobniejszy szczegół przyszłej inwestycji, poszukując potencjalnego ryzyka, które mogłoby w przyszłości zakłócić projekt.

Due diligence ewidencji gruntów i drogi publicznej

Chcesz zainwestować w osiedle na atrakcyjnej działce leśnej? Badanie due diligence wykaże, czy w tym miejscu będzie dostęp do drogi publicznej.

Mapy i granice nieruchomości

Analiza map i rozłożenia granic jest podstawowym badaniem przy kupnie pustej działki inwestycyjnej.

Ocena nieruchomości pod kątem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Tak, jak pisaliśmy wcześniej, plan zagospodarowania przestrzennego jest ważnym dokumentem, który definiuje przyszłość danej nieruchomości.

W przypadku chęci kupna budynku, który w planie zagospodarowania ma ograniczone warunki zabudowy, uniemożliwiające, chociażby remont inwestycji na własnych zasadach, ocena nieruchomości pod tym kątem pozwoli oszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Warunki zabudowy

Due diligence nieruchomości pod kątem analizy warunków zabudowy to badanie, w wyniku którego dowiesz się, jaki rodzaj budynku możesz postawić na danej działce.

Dzięki temu zaplanujesz przyszłą inwestycję. Badanie jest też ważne z punktu widzenia rozbudowy budynku, jeśli ten stoi na działce.

Roszczenia ciążące na nieruchomości

Nasza kancelaria prześledzi historię nieruchomości, by dowiedzieć się, czy ciążą na niej jakieś spadkowe roszczenia lub długi.

Granice działki i te, przy nieruchomościach sąsiednich

Dokładność punktów granicznych działki zgodne z sąsiadującymi budynkami są podstawą zaplanowania zgodnej z prawem inwestycji.

Raport z badania jest także przydatnym dokumentem, który ukazuje dokładnie wytyczoną powierzchnię najmu sprzedawanej nieruchomości.

Due diligence nieruchomości w aglomeracji miejskiej

Przy inwestycjach w aglomeracji miejskiej szalenie ważne są obowiązujące linie zabudowy kondygnacji. Nasze badanie pozwoli sprawdzić dane dotyczące nieruchomości, a także nieruchomości sąsiednich.

Reklamy

Dokładnie przeanalizujemy potencjalne ryzyko, które może przedłużać procesu uzyskiwania pozwolenia na zawieszenie reklam, czy neonów, na których inwestor zarabia.

Tego typu akcesoria obwarowane są przepisami i jeśli inwestycja nie spełnia warunków, nie będzie można zabudować instalacji.

Analiza gruntów, a także położenia linii wysokiego napięcia

Kolejnym szalenie ważnym aspektem zakupu nieruchomości jest oszacowanie potencjału gruntów, a także linii wysokiego napięcia.

Due diligence nieruchomości wykaże jeszcze przed nabyciem nieruchomości typu działka inwestycyjna, czy opłaci się postawić na niej bloki mieszkalne i czy będzie to w pełni bezpieczne.

Due diligence nieruchomości — podsumowanie

Inwestycje muszą być poprzedzone rzetelną analizą, która wykaże opłacalność planowanego budynku. Due diligence nieruchomości pomaga także podjąć trafne decyzje o nabyciu nieruchomości.

Bez wątpienia badanie to jest coraz częściej zlecane przez inwestorów, przez co ich kapitał może bezpiecznie się pomnażać, przy zminimalizowanym ryzyku. Jeśli szukasz konkretnej kancelarii, która zajmie się kompleksową analizą, to wyślij formularz kontaktowy i oddzwonimy.

 

Polecamy:
Pielęgnacja ciała – kosmetyki, dzięki którym przygotujesz swoją skórę na ciepłe dni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com