Jakie funkcje powinna posiadać kasa fiskalna dla fryzjera?

Prowadzenie ewidencji sprzedaży towarów i usług za pomocą wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych jest coraz powszechniejsze. Od niedawna na mocy prawa podatkowego obejmuje także całą branżę kosmetyczną. Kasy fiskalne dla fryzjerów są niezbędnym wyposażeniem każdego salonu, który świadczy usługi farbowania czy obcinania włosów. Jak wybrać odpowiedni model w tym przypadku?

Kasa fiskalna – podstawowe informacje

Kasa fiskalna to urządzenie służące do ewidencji sprzedaży na rzecz konsumentów, czyli klientów indywidualnych, w celu rejestrowania podatku dochodowego oraz należnego (VAT). Do niedawna na rynku królowały kasy z elektroniczną kopią paragonu, które wszelkie dane sprzedażowe, zapisywały na cyfrowym nośniku.

Dziś salony zdominowały nowoczesne kasy fiskalne online, które zdalnie przekazują wszystkie kluczowe informacje o sprzedaży do Ministerstwa Finansów. Pojawienie się kas online i objęcie obowiązkiem ich posiadania pewnych branż, jest kolejnym znakiem postępującej cyfryzacji w naszym kraju.

Kasy on-line – nowoczesne urządzenia w praktyce

3 marca 2019 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizację ustawy, w której znalazł się wykaz branż objętych przymusem zainstalowania kasy fiskalnej online. Lista ta zwiększa się z roku na rok. Od 1 stycznia 2020 roku były to usługi związane z naprawą pojazdów czy sprzedaż paliwa, a od początku 2021 roku na liście znalazły się także gastronomia, hotelarstwo oraz sprzedaż węgla.

Obowiązek ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej online w branży kosmetycznej i fryzjerskiej pojawił się 1 lipca 2021 roku. Od tego czasu ewidencjonowanie dochodów bez urządzenia rejestrującego online jest niezgodne z prawem, a tym samym także surowo karane przez Urzędy Skarbowe w wyniku kontroli.

Czym w ogóle są kasy fiskalne dla fryzjerów online? To urządzenia, które wymagają stałego dostępu do internetu w celu nawiązania połączenia z CRK – Centralnym Repozytorium Kas, podlegającym pod krajowe Ministerstwo Finansów. To baza danych zarządzana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, do której wysyłane są wszystkie czynności przeprowadzane na danej kasie fiskalnej. Na serwery trafiają między innymi paragony fiskalne i niefiskalne, wydruki i raporty dobowe oraz wiele innych.

Czy w branży kosmetycznej kasy fiskalne online są prawnie wymagane?

Tak, kasa fiskalna online dla fryzjera jest wymagana prawnie od początku lipca 2021 roku, a jej brak grozi wieloma nieprzyjemnościami ze strony Urzędu Skarbowego. Odkrycie braku urządzenia online przez pracowników Urzędu Skarbowego z reguły oznacza spore kłopoty i bardzo duże wydatki na pokrycie grzywny. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do ulubionego przez przedsiębiorców Kodeksu karnego skarbowego (Art. 60. § 1.) oraz nie mniej lubianej Ustawy o VAT (Art. 111. ust. 2.). Kiedy rozpoznasz się w temacie stawek dziennych zauważysz, że kary za brak kasy fiskalnej są wręcz astronomiczne. Z całego serca podkreślamy więc, że nie warto się na nie narażać!

Kasa fiskalna dla fryzjera – jak wybrać odpowiednią?

Kasy fiskalne dla fryzjerów to urządzenia do ewidencjonowania przychodów. Tak naprawdę jest to jednak bardzo duże uproszczenie. Na rynku znajdziemy dziesiątki urządzeń do ewidencji sprzedaży, które różnią się przede wszystkim funkcjonalnością. Wybierając kasę online dla fryzjera warto zwrócić uwagę na jedną z nich – sposób komunikacji internetowej.

Kasa fiskalna dla fryzjera musi mieć stałe, nieprzerwane i stabilne połączenie z internetem. Podstawowe modele mogą łączyć się z internetem bezprzewodowo za pomocą protokołu Wi-Fi lub przewodowo przy użyciu gniazda Ethernet. To dobre rozwiązania, jeśli w salonie jest dostęp do modemu, który w dodatku zapewni optymalną jakość połączenia. Niestety w takim przypadku jesteśmy skazani na lokalną infrastrukturę informatyczną, która bywa mało elastyczna.

Innym i znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest połączenie GSM. We wnętrzu większości urządzeń do ewidencjonowania sprzedaży znajduje się wbudowana i zasilona na 24 miesiące karta SIM, która zapewnia ciągły i stały dostęp do internetu. Przewagą tego rozwiązania względem powyższych jest łatwość użytkowania, jak i brak ryzyka nagłej utraty połączenia. Z reguły duże firmy telekomunikacyjne zapewniają ciągły dostęp do internetu, a jego utrata zdarza się bardzo sporadycznie.

Kasy fiskalne dla fryzjerów – stylowy  i nowoczesny design

Kasy fiskalne dla fryzjerów powinny także charakteryzować się stylowym designem, gdyż z całą pewnością zostaną umieszczone w miejscu widocznym przez klientkę lub klienta. Najlepsi producenci kas rejestrujących sprzedaż, np. Elzab lub Novitus, mają w swojej ofercie wiele interesujących kas fiskalnych o eleganckiej stylistyce. Postaw na nowoczesność – w salonie fryzjerskim znakomicie sprawdzą się modele z dużymi i czytelnymi ekranami ciekłokrystalicznymi oraz płaską klawiaturą. Warto też rozważyć zakup modelu Elzab K10 Online, który charakteryzuje szeroka gama kolorystyczna oraz dotykowy ekran. 

Jakie wybrać dodatkowe funkcje kas fiskalnych dla fryzjerów?

Kasa fiskalna dla fryzjerów powinna cechować się jak najłatwiejszą obsługą. Liczy się między innymi poziom skomplikowania menu oraz przeprowadzenia standardowych czynności np. wymiany rolki termicznej. Istotne jest także to, czy można rozbudować wybrane urządzenie i prowadzić sprzedaż np. za pomocą laptopa lub komputera stacjonarnego – wtedy powinieneś wybrać drukarkę fiskalną online.

Kluczowy jest również serwis. Renomowane firmy oferujące serwisowanie oraz nowe kasy fiskalne dla fryzjerów są znacznie lepszym wyborem niż niewielkie przedsiębiorstwa, dla których sprzedaż urządzeń rejestrujących jest tylko dodatkiem do głównej działalności. Marki z ugruntowaną pozycją zatrudniają najlepszych specjalistów, przeprowadzają precyzyjne szkolenia swoim klientom, a także proponują ciekawe rozwiązania dodatkowe, np. zakup kasy rezerwowej czy urządzeń peryferyjnych.

Polecamy:
Pielęgnacja ciała – kosmetyki, dzięki którym przygotujesz swoją skórę na ciepłe dni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com