Dobra spawarka to skarb mechanika

Warsztat wyposażony w podstawowe narzędzia to podstawa dla każdego mężczyzny. Lubimy siedzieć godzinami w garażu, majstrując przy samochodzie czy tworząc własne pomysły. Ważne jest więc abyśmy posiadali do tego odpowiednie narzędzia.

Czy to szlifierki, wiertarki, klucze, śrubokręty czy wiele wiele innych, przydatnych narzędzi. Jednym z takich urządzeń jest też spawarka transformatorowa. Jest to urządzenie niedrogie ale bardzo przydatne. Co zrobić gdy jakiś metalowy element pęknie czy to w garażu czy domu i chcemy go naprawić. Czasem konieczne jest aby coś zespawać. Co wtedy ? Nie będziemy przecież biegać po sąsiadach czy lokalnych zakładach spawalniczych, aby zespawać drobne pęknięcie. Spawanie nie wymaga ogromnych umiejętności, wystarczy trochę to poćwiczyć i już. Po kilku próbach, będziemy spawać jak zawodowcy.

Jak działa spawarka transformatorowa

Wbrew wszystkiemu jest to dość proste zarówno w budowie jak i działaniu urządzenie. Nie jest zbyt zaawansowane technicznie. Składa się z transformatora, za pomocą którego odbywa się proces spawania. Zasilany jest prądem 230 lub 400 V. Dostarcza on prądu o niskim napięciu (45-60 V), ale o bardzo dużym natężeniu (40-350 A). Sprawia to że miedzy biegunami powstaje łuk elektryczny który generuje bardzo wysoką temperaturę rzędu 4000-45000 stopni Celsjusza. Powoduje to, że w tym miejscu metale się topią dzięki czemu można łączyć te o podobnych właściwościach topnienia.. Z powodu że metale się różnią są też zróżnicowane elektrody do spawania, aby móc łączyć różne metale. Ponadto spawarka posiada również regulator natężenia prądu, wyłącznik, często również bezpiecznik i uchwyty masy i elektrody.

Warto pamiętać

Wybierając spawarkę trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze czy stawiamy na spawarkę inwerterową czy transformatorową. Obie wersje różnią się wielkością i ceną. Zaletami transformatorowej są niska cena i prosta konstrukcja. Ponadto spawarka transformatorowa daje możliwość regulacji natężenia prądu. Ponadto taka spawarka jest bardzo odporna czy to na warunki zewnętrzne czy uszkodzenia mechaniczne. Nie straszne jej uderzenie czy brud. Jest tak dlatego, że nie ma tam delikatnych urządzeń, a jedynie transformator który sam w sobie jest odporny na uszkodzenia. Warto więc rozważyć jak dużo i w jakich warunkach będziemy spawać aby wybrać urządzenie idealne w tym celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com