Dlaczego zmywarka brzydko pachnie? Sprawdź, jak temu zaradzić

Z Twojej zmywarki wydobywa się brzydki zapach? Powód takiego stanu zazwyczaj jest prosty, chociaż czasami trudno go określić, zwłaszcza jeśli wydaje nam się, że dbamy o urządzenie właściwie. Co tak naprawdę stoi za nieprzyjemną wonią i, co ważniejsze, jak się jej pozbyć?

Brud i kamień – Twoi przeciwnicy

Brzydki zapach wydobywa się ze zmywarki wtedy, gdy zmywarka nie jest czysta. Problem w tym, że zazwyczaj są to zabrudzenia, których nie widać gołym okiem. Tworzą niewidoczne dla nas osady, przez co wydaje się, że urządzenie jest tak naprawdę czyste. To jednak błędne założenie. Co więcej, jeśli będziemy ten problem ignorować, niewidoczne zabrudzenia mogą wpłynąć na działanie zmywarki lub nawet doprowadzić do awarii.

Ale czym są te niewidoczne osady? Najczęściej tworzą je dwie rzeczy: brud oraz karmień. W pierwszym przypadku są to zabrudzenia takie jak tłuszcz i resztki jedzenia. W drugim winowajcą jest oczywiście twarda woda. Oba zwalczymy, regularnie czyszcząc urządzenie.

Ale przecież zmywarka czyści się sama…

Błąd! Chociaż zmywarka intensywnie pracuje na co dzień, czyszcząc nasze naczynia, nie oznacza to, że przy okazji „czyści samą siebie”. Trudne zabrudzenia oraz kamień osadzają się mimo codziennie używanych środków do zmywania. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu, trzeba wdrożyć dodatkowe rozwiązania.

Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?

Kompleksowe porządki są kluczowe w utrzymaniu czystości w zmywarce. Poza tym trzeba też sobie wyrobić kilka nawyków.

  1. Używaj płynu do czyszczenia zmywarek. To środek stworzony z myślą o czyszczeniu urządzenia, nie naczyń. Dzięki temu skuteczniej radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Taki płyn dodajemy do cyklu bez naczyń w środku, najlepiej w wysokiej temperaturze.
  2. Regularnie czyść filtr. Tak samo jak pralka, tak i zmywarka posiada filtr, który oczyszcza wodę z zabrudzeń. Trzeba go jednak regularnie czyścić, aby działał prawidłowo i nie doprowadził do awarii. Zazwyczaj wystarczy wyjęcie filtra i opłukanie go gorącą wodą z mydłem. Jeśli widać na nim jakieś zabrudzenia, należy usunąć je ręcznie.
  3. Usuwaj resztki jedzenia. Jeśli masz nawyk wstawiania do zmywarki nieopłukanych naczyń, postaraj się to zmienić i to jak najszybciej. Resztki jedzenia (nawet te niewielkie) nie tylko osadzają się na filtrze, ale przede wszystkim psują się wewnątrz urządzenia. To wyjątkowo nieprzyjemny zapach.
  4. Czyść ręcznie szczeliny i trudnodostępne miejsca. Uszczelki przy drzwiczkach czy dozownik płynu nabłyszczającego to jedne z wielu elementów, które łatwo się brudzą i których nie wyczyści płyn dodany do „pustego” cyklu. Należy je myć ręcznie np. za pomocą szczoteczki do zębów z płynem do mycia naczyń.
  5. Otwieraj zmywarkę od razu po skończonym cyklu. Wilgoć nie nagromadzi się i nie będzie źródeł nieprzyjemnych woni.

Warto także pamiętać, że brzydki zapach może się wydobywać również ze starych urządzeń. Wówczas żadne porządki nie pomogą, więc warto zastanowić się nad wymianą zmywarki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com