Czujesz guz? Dowiedz się, czy to przepuklina!

Przepuklina to nieprawidłowy występ tkanki lub narządu przez powięź zakładającą, która ma ją otaczać. Innymi słowy, przepuklina to guzek w ciele wystający przez ściany, mający na celu utrzymanie struktur wewnątrz.

Masz do czynienia z przepukliną?

Przepuklina oznacza, że masz osłabienie lub ubytek w ścianie brzucha. Możesz mieć wiele objawów przepukliny, takich jak:

-Guz, który jest widoczny, gdy stoisz
-Ból w miejscu guza podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów
-Silny ból brzucha
-Nudności, wymioty i utrata apetytu

Naprawa przepukliny

Objawy przepukliny zależą od lokalizacji przepukliny i zawartych w niej struktur. Objawy przepukliny mogą obejmować zarówno niewyraźny dyskomfort, jak i silny ból brzucha, obrzęk brzucha i obfite wymioty. Najczęstszym miejscem przepukliny jest brzuch w okolicy pachwiny. Przepukliny mają tendencję do nasilania się wraz z upływem dnia lub podczas aktywności fizycznej lub wysiłku. Zwykle poprawiają się i mogą całkowicie zniknąć podczas leżenia.

Operacja przepukliny jest generalnie bardzo skuteczna, ale z reguły im większa przepuklina, tym trudniejsza naprawa i większe prawdopodobieństwo nawrotu. Z reguły im młodszy jesteś, gdy masz przepuklinę, tym dłużej prawdopodobnie będziesz bliżej sytuacji, która może stać się niebezpieczna. Czas i aktywność oznaczają również, że przepuklina staje się większa, więc operacja staje się bardziej złożona i potrzebna jest większa dysekcja, potrzeba więcej obcego materiału, występuje więcej powikłań i więcej nawrotów przepuklin.

Jakie są rodzaje przepuklin?

Istnieją różne rodzaje przepuklin wymagających różnych rodzajów naprawy. Przepukliny są zwykle definiowane przez lokalizację i zawartość ciała (gdzie guz znajduje się w ciele i co się w nim znajduje).

Przykłady:

-Przepuklina rozworu przełykowego
-Przepuklina pachwiny
– Przepuklina brzuszna

Operacja przepukliny

Jeśli zalecana jest operacja, Twój doświadczony chirurg rozważy najlepsze dla Ciebie podejście. Standardową procedurą jest nacięcie ściany brzucha nad przepukliną. Twój chirurg będzie przeprowadzał sekcję, aż krawędzie ubytku zostaną w pełni zdefiniowane i usunięte. Otwór jest następnie naprawiany. Często zakłada się materiał protetyczny lub siatkę, aby wzmocnić osłabiony obszar. Po naprawieniu skóra i zdrowa tkanka są zszywane z powrotem.

W rozciągniętych tkankach często występuje przepuklina. To jest jak dziura na kolanie w dżinsach. Jeśli nie ma dużego zużycia, a dziura w dżinsach była niewielka, proste szwy będą widoczne, ale jeśli dziura jest większa lub występuje znaczne zużycie dżinsów, to oprócz zszywania stosuje się łatkę, aby wzmocnić naprawę i pomóc w rozprzestrzenianiu się obciążenie normalnego materiału otaczającego dżinsy.

Chociaż łaty na dżinsach są zwykle umieszczane na zewnątrz, jest to bardziej związane z modą niż funkcją, a profesjonalne naprawy zwykle dotyczą wnętrza. Ta sama zasada jest stosowana przy naprawach przepuklin. Chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Skontaktuj się z dobrym lekarzem już dzisiaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com