Nie wiesz, czy warto wykupić autocasco? Cztery sytuacje, w których może się przydać

Zastanawiasz się, czy warto wykupić ubezpieczenie autocasco? W jakich sytuacjach może ci się przydać? Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC? I wreszcie – ile kosztuje to ubezpieczenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Kupując auto, nowy właściciel ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, zapewniającego ochronę przed odpowiedzialnością wyrządzoną innym osobom, w wyniku ruchu jego samochodu. Często, gdy wykupujemy OC, agent ubezpieczeniowy zaleca wykupienie również ubezpieczenia autocasco. AC definiowane jest jako ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli) na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży.

Jakie cechy powinno mieć dobre ubezpieczenie AC?

Wybierając AC warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jaki zakres oferuje ubezpieczyciel. Oczywiście możemy wybrać zakres, który nas najbardziej interesuje. Dobre ubezpieczenie autocasco powinno obowiązywać nie tylko na terytorium Polski, ale również na terenie Unii Europejskiej ( w tym wypadku trzeba sprawdzić, jakie kraje obejmuje ubezpieczenie).

Warto sprawdzić również, czy suma ubezpieczenia jest stała, czy zmienna. Od tego zależy, jak będzie liczona wartość szkody. W przypadku stałej sumy, w momencie szkody kwota ubezpieczenia będzie liczona od wartości samochodu w dniu zawarcia umowy. W przypadku zmiennej – kwota liczona jest od wartości samochodu w dniu szkody.

Zawierając umowę o ubezpieczenie AC sprawdź także, w jaki sposób rozliczana jest szkoda. Ważna jest również możliwość wyboru warsztatu, w którym zostanie zlikwidowana szkoda.

Ceny ubezpieczenia autocasco możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora OC/AC.

Ubezpieczenie AC – kiedy Ci się przyda?

• Kradzież samochodu

Kradzież samochodu to jedna z najpopularniejszych szkód, w których przyda Ci się ubezpieczenie AC. Raporty policyjne wskazują, że w Polsce wciąż dochodzi do wielu kradzieży aut. Dzięki ubezpieczeniu autocasco możesz otrzymać pieniądze, które przynajmniej w części pozwolą Ci sfinansować zakup nowego auta.

• Zniszczenie samochodu

Wychodzisz rano z domu i widzisz zarysowane drzwi auta. Po powrocie ze sklepu zastajesz wgnieciony bok samochodu lub uszkodzone lusterko. Sprawca nie zostawia kontaktu do siebie. To bardzo częste wypadki, które mogą spotkać właścicieli aut niemal codziennie. Takie szkody najlepiej zlikwidować za pomocą polisy autocasco.

• Zderzenie ze zwierzęciem

Jazda przez las, zwłaszcza nocą, może spowodować wypadek z udziałem Twojego samochodu i zwierzęcia, które nagle wyskoczyło przed maskę. Nawet, jeśli jedziesz z niewielką prędkością, możesz zwierzaka nie ominąć. Zderzenie ze zwierzęciem może spowodować poważne uszkodzenia auta. Mając polisę autocasco, koszty naprawy auta pokryje ubezpieczyciel.

• Uszkodzenie auta dokonane przez Ciebie

Może się zdarzyć, że wyjeżdżając z parkingu lub parkując, przez nieuwagę uszkodzisz swój samochód czy spowodujesz kolizję. Dzięki ubezpieczeniu AC będziesz miał pieniądze na pokrycie wyrządzonych przez siebie szkód.

Ubezpieczenie AC – ile to kosztuje?

Wiele osób twierdzi, że ubezpieczenie AC jest bardzo drogie. Niektórzy ubezpieczyciele oferują wykupienie AC w pakiecie z OC, co znacznie obniża jego cenę.

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenie AC powinieneś wykupić posiadając nowe auto. Jednak i przy starszym aucie takie ubezpieczenie będzie bardzo korzystne. Nie musisz ubezpieczać auta w pełnym zakresie. Możesz wykupić autocasco chroniące od wybranej szkody, na przykład od kradzieży czy zniszczenia samochodu przez osoby trzecie. Od zakresu, na jaki chcesz ubezpieczyć samochód, będzie zależała cena AC. Wykorzystując kalkulator OC/AC będziesz mógł sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie. A kwoty wcale nie są duże.

Autocasco nie jest obowiązkowe, ale rezygnacja z niego nie jest dobrym pomysłem. Co prawda AC nie uchroni Cię przed różnymi nieszczęśliwymi zdarzeniami, ale jeśli do takich dojdzie, nie będziesz musiał martwić się o pieniądze na likwidację szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com