Dlaczego warto rozmawiać z windykatorem?

Jeśli masz długi i nie wiesz, jak z nich wybrnąć, nie uciekaj od problemu. Unikanie windykatora to najgorsza opcja, jaką możesz wybrać. Musisz stanąć z problemem twarzą w twarz. Podczas rozmowy z windykatorem wspólnie ustalicie warunki spłaty Twojego zadłużenia.

Warto rozmawiać na temat długu oraz aktualnej sytuacji na rynku finansowym, a także wiedzieć, jakie prawa ma windykator, a jakie komornik. Częstym powodem unikania dialogu i braku próby nawiązania porozumienia są wstyd i strach. Zwykle nie chcemy się przyznać, że nie radzimy sobie ze spłatą długu. Przekonaj się jednak, że warto rozmawiać z windykatorem. Jeśli nie chcesz się spotkać osobiście, skontaktuj się z nim telefonicznie – w ten sposób przekażesz mu najważniejszą informację, „Chcę spłacić zadłużenie“.

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem nawiązania kontaktu z firmą windykacyjną może być także wysłanie pisma z opisem sytuacji. Najgorszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu i rozmowy. Takimi działaniami możemy sobie jedynie zaszkodzić. Tym bardziej, że część dłużników faktycznie ma poważne problemy, a część z nich może jednak mieć coś na sumieniu.

Zdarza się także, że dłużnik ma nieprzyjemne doświadczenia z windykatorami. Etyka zawodowa pozostawia czasami wiele do życzenia. Wymuszenia, zastraszanie czy groźby to narzędzia pracy niektórych windykatorów…

Trudna sztuka negocjacji

Warto zgłosić się do firmy windykacyjnej i negocjować. Mimo że nie jest to nic przyjemnego, musisz wziąć odpowiedzialność za swoje działania. Przygotuj się psychicznie na trudną przeprawę, która na pewno nie będzie łatwa, ale może wspólne ustalenia i negocjacje pozwolą Wam wypracować plan spłaty zadłużenia, który będziesz w stanie realizować.

Weź także pod uwagę, że wierzyciel ma swoje regulaminy i procedury. Na pewno będzie chciał wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom i potrzebom, ale nie oczekuj, że zgodzi się na wszystkie Twoje warunki. Negocjuj jednak intensywnie, gdyż od tego zależy sposób spłaty. Wpłać na początek część kwoty, a o dalszych transzach rozmawiaj. Jeśli nie wykażesz się motywacją i chęcią, nie udowodnisz, że naprawdę chcesz się porozumieć i wyjść z długów.

Bezpłatne konsultacje

Co więcej, wiele firm windykacyjnych oferuje pomoc w spłacie długu poprzez bezpłatne konsultacje. Uzyskane korzyści są przecież obopólne. Warto skorzystać z bezpośredniego kontaktu z negocjatorem w celu ustalenia szczegółów. Pomoże on dokonać analizy Twojej sytuacji finansowej, a także przedstawi różne propozycje spłaty długu, dopasowując je do Twoich indywidualnych potrzeb.

Zadłużenie nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale nie jest także sytuacją bez wyjścia. Trzeba jednak zdecydować się na podjęcie próby jego spłaty oraz przełamać barierę wstydu i strachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com