Czym zajmuje się ginekologia endokrynologiczna?

Ginekologia endokrynologiczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet we wszystkich fazach ich życia. Obszerną dziedziną tego działu medycyny są m.in. nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym, antykoncepcja, opóźnione lub przyspieszone dojrzewanie płciowe, zespoły napięcia przedmiesiączkowego, niepłodność, zaburzenia rozrodu, problemy okołomenopauzalne, a także stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Ponadto zajmuje się nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, otyłością związaną z zaburzeniami hormonalnymi, zespołem policystycznych jajników, nieregularnymi krwawieniami z dróg rodnych, zmianami w błonie śluzowej macicy i bólami oraz obrzmieniem piersi. Dziedzina ta obejmuje również aspekty z dziedziny embriologii, immunologii i genetyki.

Kiedy do ginekologia – endokrynologa?

W przypadku problemów z płodnością zaleca się skonsultowanie się z ginekologiem-endokrynologiem, który może przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne, zidentyfikować przyczyny i wprowadzić leczenie lub skierować do specjalisty zajmującego się danym zagadnieniem.

Doradztwo ginekologa endokrynologa jest istotne, gdy występują nieregularności w cyklach menstruacyjnych, nieprawidłowe krwawienia poza miesiączką, obfite lub skąpe miesiączki oraz silne bóle brzucha, złe samopoczucie i rozchwianie emocjonalne w trakcie lub po okresie menstruacyjnym.

Specjalista w dziedzinie ginekologii endokrynologicznej może również pomóc w przypadku trudno leczącego się trądziku, nadmiernego przetłuszczania się włosów i skóry, trudności w utrzymaniu prawidłowej wagi, nadmiernej masy ciała oraz występowania owłosienia w nietypowych miejscach, takich jak broda, górna warga, klatka piersiowa, brzuch, plecy, pośladki czy wewnętrzna strona ud.

W sytuacji braku miesiączki po ukończeniu 17 roku życia lub braku cech dojrzewania płciowego, takich jak owłosienie łonowe i pod pachami, niewykształcone piersi czy brak kobiecej sylwetki ciała, zaleca się konsultację z ginekologiem-endokrynologiem.

Nasi lekarze ginekolodzy  z UNMEDICA Rumia / Reda  (https://unmedica.pl/ginekolog-rumia-reda) oferują także pomoc w przypadku uciążliwych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, poty nocne, zmęczenie, zmniejszone libido i obniżony nastrój, gdzie zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej może być korzystne.

Papier ścierny do szlifierki – jaki wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com