Czym jest storytelling i jak go wykorzystać w swojej pracy?

W marketingu internetowym pojawiają się różne trendy. Jednym z nich, który uchodzi za skuteczny i przyciągający uwagę wielu klientów, jest storytelling.

  1. Czym jest storytelling?
  2. Na jakiej zasadzie działa storytelling?
  3. Jakie korzyści płyną ze storytellingu?

Podpowiadamy, dlaczego warto zainteresować się tym tematem oraz od czego zacząć swoją przygodę.

Czym jest storytelling?

Storytelling nazywany bywa również marketingiem narracyjnym. Jest to sposób dotarcia do jak największej grupy odbiorców poprzez zbudowanie ich więzi z naszą marką. Wykorzystujemy do tego angażujące i barwne opowieści, które nawiązują do reklamowanych usług i produktów. Storytelling marketing bazuje na sztuce opowiadania historii w sposób ciekawy i niezwykły, czego efektem jest wywarcie wpływu na decyzje zakupowe potencjalnych klientów lub użytkowników. Opierając się na ciekawym kontekście, który może wzbudzić zainteresowanie, warto zbudować pozytywną opinię dotyczącą produktów danej marki. Mimo że dobry storytelling wymaga dużego zaangażowania i organizacji, jest to rozwiązanie, które niesie duże korzyści. Interesująca opowieść może zmienić wizerunek naszej marki w oczach klientów oraz wzbudzić ich zaufanie.

Na jakiej zasadzie działa storytelling?

Marketing narracyjny, który wykorzystuje m.in. Agencja Reklamowa Kraków, nie jest bezpośrednią formą reklamy. Nie wzbudza on w odbiorcach poczucia, że muszą kupić dany produkt, by czuć się młodo, pięknie, itp. Poprzez przedstawienie ciekawej historii, w której każdy z klientów znajdzie coś, co go urzeknie, możemy sprawić, że produkt będzie lepiej zapamiętany. Warto skorzystać z takiego modelu storytellingu, w którym reklama usług lub produktów odbywa się „przy okazji”, zaś na pierwszym planie przedstawiona jest historia z życia wzięta.

Storytelling – o czym musimy pamiętać?

Gdy chcemy, by nasza opowieść wpłynęła na odbiorców, musimy zadbać o to, by oddziaływała na ich emocje. Dobrze, gdy pojawiają się treści, które potrafią rozbawić, wzruszyć, a także pobudzić do zadumy i refleksji. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.

Ważnym elementem, o którym musimy pamiętać, jest tzw. call to action, czyli stwierdzenie, które zachęci do podjęcia określonych działań. Jest to wezwanie do działania, wyrażone w zdaniu rozkazującym, np. „Wypróbuj już teraz”, „Zapisz się już dziś”, „Kup teraz”. Interesująca opowieść, zakończona zdaniem, które zachęci do podjęcia działania bez głębszego zastanawiania się, może być gwarancją sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com