Prowadzenie sklepu internetowego jest czasochłonne, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają dodatkowych pracowników. Wiele osób prowadzących sklep online pracuje również w weekendy, dlatego nie ma czasu na obsługę księgowości. Zmieniające się przepisy, duża ilość faktur do rozliczenia i strach przed otrzymaniem kary za sporządzenie błędnej dokumentacji to tylko kilka powodów, dla których przedsiębiorcy działający w branży e-commerce decydują się na skorzystanie z pomocy biura księgowego. Czy warto podjąć taką decyzję?
Uproszczona czy pełna księgowość?
Sklep internetowy można zarejestrować jako jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dla jednoosobowej działalności przewidziana jest księgowość uproszczona, która zakłada ewidencjonowanie przychodów i kosztów w formie księgi przychodów i rozchodów (KPiR), karty podatkowej lub ryczałtu. Księgowość uproszczona wyróżnia się niskim poziomem skomplikowania, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie rachunkowości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zlecić obsługę księgową specjaliście.
Z kolei spółki z o.o. są zobowiązane do prowadzenia księgowości pełnej, która polega na ewidencjonowaniu kosztów i przychodów w księdze rachunkowej. W tym przypadku wiele firm decyduje się na skorzystanie z pomocy biura księgowego, które zajmie się profesjonalnym prowadzeniem księgi. Warto przy tym zauważyć, że pełna księgowość daje lepszy wgląd w sytuację firmy i umożliwia szczegółową analizę finansów, czego nie można powiedzieć o księgowości uproszczonej.
Biuro księgowe czy zatrudnienie księgowego?
Początkujące firmy rzadko decydują się na zatrudnianie dodatkowych pracowników, nie mówiąc już o księgowych. Znacznie tańszą opcją jest współpraca z zewnętrznym biurem rachunkowym, które obsługuje różnych klientów. Biuro księgowe dla wielu jest rozwiązaniem idealnym, gdyż tego rodzaju usługi są niedrogie, a dokumenty można przekazywać online przez bezpieczną, zaszyfrowaną platformę.
Podczas gdy zatrudnienie księgowego oznacza miesięczny wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, biuro rachunkowe w Poznaniu czy innym dużym mieście pobiera opłaty rzędu kilkuset złotych (od 150 zł za prowadzenie księgowości uproszczonej).
Jakie biuro księgowe dla e-commerce?
Wybierając biuro księgowe, zwróć uwagę na to, czy specjalizuje się w księgowości dla e-commerce. Jeśli planujesz sprzedaż zagraniczną (np. przez Amazon lub eBay), dowiedz się, czy biuro zna europejskie procedury i potrafi rozliczać podatki od handlu online w całej Europie. Współpracując ze specjalistami, unikniesz kar i będziesz mógł spokojnie zająć się rozwijaniem swojego biznesu nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Godne polecenia biuro rachunkowe w Poznaniu, które zajmuje się obsługą sklepów online, to TaxCoach. Biuro księgowe z Wielkopolski oferuje m.in. księgowość tradycyjną i nowoczesną, pełną integrację z platformami e-commerce oraz obsługę podatkową w całej Europie.