Czym jest helpdesk IT i dlaczego Twoja firma go potrzebuje?

Z pojęciem helpdesku spotykamy się niemal na co dzień – usługa ta jest popularna w wielu branżach. Nie wszyscy wiedzą natomiast na czym polega helpdesk IT i dlaczego jest tak przydatny w biznesowym świecie. Prowadzisz już firmę lub nosisz się z zamiarem otwarcia własnej działalności gospodarczej albo spółki? Dowiedz się, dlaczego helpdesk IT jest doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie!

Jedna z najbardziej pożądanych usług w ramach outsourcingu IT

Helpdesk IT to jedna z usług wchodzących zakres działalności firm oferujących szeroko pojęte wsparcie informatyczne dla biznesu. Dzięki niemu możliwa jest bieżąca pomoc klientom i natychmiastowe usuwanie problemów związanych ze środowiskiem komputerowym. To pierwsza linia kontaktu w kryzysowych sytuacjach. Decydując się na outsourcing usług informatycznych, warto sprawdzić, czy firma, na którą stawiasz, na pewno oferuje kompleksowy IT support.

Brak helpdesku na liście usług oznacza, że w obliczu awarii nie otrzymasz natychmiastowej pomocy, co może skutkować dłuższym przestojem firmy, a także poważnymi stratami finansowymi. Wsparcie w ramach helpdesku IT na ogół świadczone jest zdalnie, jako że w większości przypadków nie zachodzi potrzeba fizycznej obecności specjalisty w siedzibie firmy, a największe znaczenie w awaryjnych sytuacjach ma czas reakcji.

Jakie problemy można rozwiązać dzięki usłudze helpdesku IT?

Większość problemów rozwiązywanych przez przedstawicieli helpdesku IT jest z natury błaha. Do najpopularniejszych zaliczają się: brak połączenia z siecią internetową, problem z dostępem do służbowej skrzynki pocztowej czy niedziałające oprogramowanie firmowe. Wystąpienie każdego z tych problemów oznacza paraliż stanowiska, które zajmuje zgłaszający je użytkownik. Ich rozwiązanie z pomocą profesjonalisty nie zajmuje natomiast dłużej niż kilka do kilkunastu minut. Naturalnie, helpdesk IT zajmuje się również bardziej złożonymi awariami, nad którymi pracuje sztab specjalistów.

Całodobowa pomoc w systemie ticketowym

Service Desk - nieodłączny element ITSM, zapewniający efektywne zarządzanie usługami IT i ciągłą optymalizację działańNajbardziej skuteczne helpdeski IT działają całodobowo – to na nie warto stawiać. Taka usługa na ogół realizowana jest w systemie ticketowym, bo umożliwia on przejrzystą organizację. Każdy problem, który zgłoszą pracownicy Twojej firmy, otrzyma swój własny ticket, czyli wirtualny kupon, który pozostanie aktywny do momentu rozwiązania awarii. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pracownicy helpdesku nie pominą Twojego zgłoszenia, bo będzie ono widniało na ich liście zadań do wykonania. Niektóre z takich systemów umożliwiają ponadto oznaczanie problemów zgodnie z ich rangą, dzięki czemu możesz nadawać priorytet tym, które wymagają pilnej uwagi specjalisty.

Czy helpdesk IT przyda się firmom, które zatrudniają informatyka na etacie?

W Twojej firmie funkcjonuje już wewnętrzny zespół IT lub chociaż jeden informatyk na etacie i w związku z tym zastanawiasz się, czy inwestycja w helpdesk IT w Twoim przypadku nie okaże się zbędna? Jeśli Twój biznes działa całodobowo, a informatycy pracują jedynie w standardowym przedziale czasowym, odpowiedź jest oczywista. Co więcej – jeżeli zdecydujesz się na usługę helpdesku – możesz w jej ramach rozwiązywać bieżące problemy użytkowników sieci informatycznej, a wewnętrznym specjalistom pozwolić skupić się na rozwoju firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com