Co to jest i jak działa kredyt obrotowy dla firm?

Przedsiębiorca, który potrzebuje dodatkowych środków finansowych ma do dyspozycji różne kredyty i pożyczki. Aby utrzymać stabilność finansową warto również wziąć pod uwagę kredyt obrotowy dla firm.

Kredyt obrotowy – czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje jest to forma kredytu, która ściśle powiązana jest z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa. To jedna z korzystniejszych form, gdyż pozwala przeznaczyć środki na dowolny cel, który wiąże się z firmą. Można zatem uzyskane pieniądze spożytkować na kupno produktów, regulację bieżących zobowiązań lub też zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa.

Dla kogo kredyt obrotowy?

Mimo iż jest to korzystna oferta dla firmy, uzyskanie kredytu nie już tak proste. Zazwyczaj trudno uzyskać go młodym przedsiębiorcom, jednak doświadczony właściciel firmy może już liczyć na dogodną pomoc. To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy mają problemy z bieżącymi spłatami należności. W takiej sytuacji trudno o kredyt obrotowy, które oferują banki i instytucje bankowe.

Kredyt obrotowy – koszty

Samo uzyskanie kredytu obrotowego dla firm to nie tylko otrzymanie środków. Należy liczyć się z określonymi kosztami. Jest to forma, która obarczona jest oczywiście oprocentowaniem, co więcej może ono ulec zmianie od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Należy również doliczyć koszt prowizji, która w zależności od instytucji może wynosić od 1 do 5 procent. Zazwyczaj banki doliczają również koszty związane z rozpatrzeniem wniosku. Do tego dochodzą koszty związane z podwyższeniem limitu kredytowego, odsetki za wypłaconą kwotę, opłata za niewykorzystane środki, odnowienie kredytu. Kiedy zabezpieczeniem jest hipoteka, tutaj również pojawia się dodatkowa.

Kredyt obrotowy – jak działa?

Na firmowym koncie zostaje uruchomiony limit kredytowy, który zostanie spożytkowany na bieżące wydatki firmy. Kiedy na rachunku pojawią się wpływy, w pierwszej kolejności zostają one przeznaczone na pokrycie pobranej kwoty. Taka forma jest dość atrakcyjna. Większość banków udziela kredytu obrotowego na okres od 1 do 4 lat. W momencie odnowienia kredytu należy zgłosić się do banku i podpisać kolejną umowę, jednak to również okazja do negocjacji z bankiem i uzyskania korzystniejszych warunków.

Zalety i wady kredytu obrotowego

Do zalet takiej formy kredytowania zdecydowanie można zaliczyć długi okres kredytowania, a możliwość wielokrotnego odnawiania to doskonałe wsparcie dla przedsiębiorstwa. To również elastyczne warunki. Klient sam decyduje o środkach i w jakiej formie chce je otrzymać. Może być to przelew w ratach bądź jednorazowo. Ponadto przedsiębiorca ma możliwość negocjacji przy kolejnym podpisywaniu umowy.
Kredyt jednak dostępny jest dla firm, które mają ustabilizowaną sytuację finansową, a w takim wypadku nie zawsze konieczny jest kredyt. Przedsiębiorstwo poza tym musi istnieć minimum 12 miesięcy na rynku, co wyklucza młodych właścicieli firm. Zazwyczaj również banki wymagają zabezpieczenia, a to zwiększa koszty kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com