Cło z Chin – poradnik

Cło jest to opłata nanoszona na wszystkie towary importowane lub eksportowane przez granice danego państwa wraz z ich transportem. Pobierane jest ono przykładowo do zwiększenia majątku państwa, czy dbaniu o budżet oraz ochrony przemysłu rodzimego.

Zamawianie, czy też sprowadzanie produktów z Chińskiego rynku staje się coraz popularniejsze i korzystniejsze. Z każdej strony, poprzez reklamy w internecie, jesteśmy kuszeni tanimi cenami na chińskich stronach. Jeśli jednak już zdecydujemy się na sprowadzenie jakiegoś towaru z CHRL na własne potrzeby, czy też na użytek firmy, należałoby wcześniej rozeznać się w wysokości stawek cła, a także podatku VAT. Dlaczego? ponieważ bardzo prawdopodobne jest to, że opłaty będą się różnić w zależności od rodzaju produktu. Może też zdarzyć się tak, że w danym momencie kupienie danej rzeczy będzie po prostu dla nas nie opłacalne.

Cło z Chin i podatek VAT odliczane są od całkowitej kwoty towaru razem z kosztami transportu. Opłata za transport doliczana jest opłaty celnej. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy produkt ma być wprowadzony do sprzedaży na terenie Polski lub innym państw Unii Europejskiej. Warto także pamiętać, że po trafieniu paczki wysłanej z Chin do oddziału celnego, zostaje dokładnie sprawdzona zawartość. Następnie to funkcjonariusz, który się tą paczką będzie zajmował decyduje, czy osoba zamawiająca zapłaci cło czy nie. Niektóre towary objęte są zerowym cłem. Nie musimy także ponosić tej opłaty gdy całkowita wartość paczki nie przekracza 150 euro. W przypadku importu w celu dalszej odsprzedaży musimy jednak zawsze zapłacić cło z Chin.

By dowiedzieć więcej i dokładnie sprawdzić wysokość cła na dany produkt możemy sprawdzić kalkulatory, których w tym momencie w internecie jest mnóstwo i dzięki nim będziemy w stanie obliczyć wszystkie opłaty. Dobrym pomysłem będzie także zapoznanie się z dwoma systemami ISZTAR i TARIC, dzięki którym można sprawdzić dane aktualizowane na bieżąco, a także jest mniejsze ryzyko uniknięcia nieudanego zakupu.

Przy zamawianiu produktu z Chin musimy być uważni i tak jak pisaliśmy wcześniej należy zapoznać się z opłatami, ponieważ oprócz zwykłego cła istnieje także coś takiego jak cło antydumpingowe. Taką opłatę na państwo nanosi na towary importowane, przez co cena za nie jest o wiele niższa niż na ich rodzimym rynku. Państwa stosują takie cła, żeby wyrównać warunki produktów z innych krajów, a produktów na własnym rynku. Są sytuacje, w których państwa europejskie nakładają takie na cła na towary z Chin i są to na przykład: rowery, panele słoneczne, czy też opony samochodowe itd. Tak właśnie europejski rynek chroni się przed konkurencyjnymi cenami chińskich produktów.

Podsumowując, przed jakimkolwiek rozpoczęciem działań związanym z importem produktów z CHRL należy dobrze zapoznać się dodatkowymi opłatami. Odpowiednie przygotowanie pomoże bardzo nam ułatwić import w przyszłości i także uniknąć nieopłacalnego dla nas momentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com