Jak radzić sobie z przewlękłym zapaleniem Achillesa

Przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa jest spowodowane ciągłymi mikrourazami ścięgna Achillesa, które uszkadzają włókna kolagenowe, co prowadzi do degeneracji uszkodzonej tkanki. Ból pachwiny może wywoływać podobne objawy z powodu bólu odesłanego z wewnętrznych struktur, takich jak więzadło pachwinowe, jednak powinno to być widoczne w ciągu kilku kroków. Dłużej utrzymujący się obrzęk może prowadzić do powstania ostrogi piętowej (osteofitu piętowego), znanej również jako deformacja Haglunda. Ta deformacja kości piętowej występuje kiedy ścięgno Achillesa wchodzi na kość, co nazywane jest deformacją Haglunda. Objawy występują zazwyczaj z tyłu pięty i mogą być bardzo bolesne przy obciążeniu lub po dłuższym staniu, szczególnie przy zgiętym ścięgnie Achillesa.

 

Klasyczny przebieg zapalenia ścięgna Achillesa objawia się bólem w spoczynku u starszych pacjentów, którzy zaczynają kuleć z powodu bólu przy wyproście stawu skokowego. Występuje to zazwyczaj w połowie leczenia, ale może również pojawić się wcześnie z powodu zachowania polegającego na unikaniu strachu. Najczęściej występuje u starszych mężczyzn w wieku 50-70 lat, którzy mają nadwagę i wydają się mieć ostry początek bólu związany z nieurazową aktywnością, taką jak praca w ogrodzie lub odśnieżanie; jednak ścięgno Achillesa https://wkladki-ortopedyczne-krakow.pl/opinie/ może mieć również bardziej stopniowy początek. Zapalenie ścięgna Achillesa może wystąpić również w wyniku ostrego urazu, jak np. skoki lub bieganie po twardych powierzchniach, szczególnie na wzniesieniach. Zapalenie ścięgna Achillesa jest mniej powszechne niż zapalenie powięzi, ale niektóre szacunki mówią o 40-50% wszystkich urazów u biegaczy. Zapalenie ścięgna Achillesa nie ma zazwyczaj wpływu na wydajność, jednak osoby trenujące do maratonów często przerywają swoją aktywność z powodu bólu.

 

Pacjenci z zapaleniem ścięgna Achillesa prezentują się z miejscowym obrzękiem i tkliwością wzdłuż ścięgna Achillesa (rysunek 1). Opuchlizna w przypadku tendinopatii Achillesa pojawia się zazwyczaj późnym wieczorem po odpoczynku, co może prowadzić do znacznej niepełnosprawności funkcjonalnej z powodu postępującej sztywności mięśni łydki, jeżeli leczenie zostanie opóźnione. Pozytywny Test ściskania ścięgna Achillesa (rysunek 2) i ból przy rozciąganiu ścięgna Achillesa (rysunek 3) są częstymi objawami tendinopatii Achillesa.

Jak radzić sobie z diagnoza o zapaleniu ścięgna Achillesa ?

Zapalenie ścięgna Achillesa jest diagnozowane na podstawie wywiadu i wyników badania fizykalnego. W celu wykluczenia innych patologii, takich jak deformacja Haglunda lub zwapniała plama zwyrodnieniowa ścięgna Achillesa (spotykana u pacjentów powyżej 60 roku życia), zazwyczaj wykonuje się badania diagnostyczne za pomocą USG, MRI lub RTG. USG ścięgna Achillesa może być diagnostyczne w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa, jednak istnieją kontrowersje, czy ma wpływ na wyniki leczenia. Wykazano, że ćwiczenia ekscentryczne zmniejszają ból bardziej niż ćwiczenia bez dźwigania ciężaru. U sportowców wykazano, że wczesny powrót do aktywności daje gorsze wyniki kliniczne w porównaniu z tymi, którzy stopniowo wracają do aktywności. Zapalenie ścięgna Achillesa zazwyczaj nie wpływa na wydajność, ale osoby trenujące maratony często przerywają swoją aktywność z powodu bólu. Zapalenie ścięgna Achillesa może wystąpić również w wyniku ostrego urazu, takiego jak skakanie lub bieganie po twardych powierzchniach, szczególnie na wzniesieniach. Zapalenie ścięgna Achillesa leczy się zastrzykami z kortykosteroidów i terapią ćwiczeniami ekscentrycznymi, jednakże zapalenie ścięgna Achillesa jest jednym z najtrudniejszych do leczenia schorzeń i należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze metod leczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z https://g3ino.edu.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com