Długa debata na temat dróg betonowych w porównaniu z drogami asfaltowymi jest od dawna tematem dla ekologów, inżynierów i producentów samochodów.
Betonowe drogi vs. Asfaltowe – co wiemy?
Drogi betonowe są bardzo trwałe i bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu do dróg asfaltowych. Jednak brukowanie asfaltu kosztuje znacznie mniej niż bruk betonowy. Ponadto asfaltowa droga zapewnia nieco lepsze bezpieczeństwo pojazdu przed śniegiem i poślizgiem.
Jak powstają drogi betonowe vs. drogi asfaltowe?
Beton jest wytwarzany przy użyciu kruszywa (takiego jak kruszona skała i piasek) wraz z cementem i wodą. Cement działa jako spoiwo w betonie, utrzymując kruszywo razem. W miarę wysychania mieszanina tworzy sztywne, bezlitosne ciało stałe, które jest podatne na pękanie i pękanie, szczególnie jeśli powierzchnia pod nim nie jest idealnie gładka.
Podobnie jak beton, asfalt jest wytwarzany przy użyciu kruszywa. Jego spoiwem jest jednak bitum, ciemna, lepka substancja pochodząca z ropy naftowej. Kiedy drogi, parkingi lub podjazdy budowane są przy użyciu konstrukcji asfaltowej, gorący asfalt (bitum zmieszany z drobnym kruszywem) wylewa się na podłoże z cięższego kruszywa, a następnie wciska się w niego za pomocą walca parowego.
Gdy asfalt ostygnie do temperatury otaczającego powietrza, jest wystarczająco silny, aby wytrzymać ruch samochodowy. Chociaż asfalt jest wyjątkowo twardy i trwały, oferuje wystarczającą elastyczność, aby uwzględnić niedoskonałości pod podłożem, cechę, której bardzo brakuje w betonie – nowe rozwiązania zdają się znajdować na to sposób.
Zalety betonowych dróg
Drogi odgrywają bardzo ważną rolę w infrastrukturze każdego kraju. Tak więc, patrząc na drogi betonowe w Polsce vs. drogi asfaltowe, ich budowę i utrzymanie oraz pojazdy, które po nich jeżdżą, musimy spojrzeć na to, jak drogi zużywają duże ilości wyprodukowanej energii. To zużycie energii powoduje:
-
emisje do atmosfery,
-
zmniejszenie zasobów nieodnawialnych,
-
inne oddziaływanie na środowisko.
Każde zmniejszenie zużycia energii w ciągu całego życia związane z jazdą po drogach, nawet jeśli tylko o niewielki procent, będzie miało znaczące pozytywne implikacje dla zrównoważonego rozwoju.
Betonowe drogi są trwałe i bezpieczne. Są one znacznie mniej podatne na zużycie, takie jak koleinowanie, pękanie, zrywanie ubytków tekstury i dziury, które mogą wystąpić w przypadku elastycznych nawierzchni. To niskie wymagania konserwacyjne to jedna z głównych zalet nawierzchni betonowych. Istnieją dobrze zaprojektowane nawierzchnie betonowe, które wymagały niewielkiej konserwacji lub nie wymagały konserwacji znacznie dłużej niż 40-letni okres użytkowania. Mniejsza konserwacja oznacza również mniej opóźnień w ruchu, co stanowi ogromną przewagę na niektórych już zatłoczonych autostradach.
Zużycie paliwa jest głównym czynnikiem wpływającym na ekonomikę jezdni, ponieważ opór toczenia nawierzchni jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do zużycia paliwa i odpowiedniej produkcji CO2.