Automatyzacja w firmie usługowej – od czego zacząć?

Automatyzacja procesów biznesowych to ostatnio bardzo modne pojęcie. Nic dziwnego! Wiele firm decyduje się na wdrożenie nowoczesnych technologii IT, po to, by poprawić komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, podnieść jakość obsługi klienta i polepszyć sprzedaż. Od czego zacząć modernizację?  

Automatyzacja procesów biznesowych – co to znaczy?

Automatyzacja procesów biznesowych oznacza delegowanie niektórych zadań wykonywanych przez człowieka inteligentnym systemom komputerowym. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma zaletami, wśród których można wymienić:

  • jeszcze szybszą i lepszą sprzedaż;
  • poprawę komunikacji w firmie;
  • wzrost jakości obsługi klienta;
  • wzrost wydajności pracowników i co za tym idzie, przedsiębiorstwa.  

Od czego zacząć optymalizację? Jakie obszary można zautomatyzować?

Na czym polega optymalizacja procesów biznesowych? Zautomatyzować można np. pracę działu SEO – zamiast wykonywać czasochłonne analizy i audyty na stronie internetowej wystarczy zainwestować w profesjonalne narzędzie, które wykona za człowieka lwią część pracy. A SEO-wcowi pozostaje już tylko interpretacja uzyskanych wyników i zaplanowanie na ich podstawie odpowiednich działań.

Zautomatyzować można także reklamę i marketing. Zamiast angażować całe grono pracowników, którzy będą wysyłać do klientów reklamowe wiadomości e-mail, wystarczy jeden prosty w obsłudze program do e-mail marketingu. Narzędzie pozwoli tworzyć cenne bazy danych i wysyłać spersonalizowane komunikaty, które nie będą postrzegane jako spam.

Jak poprawić jakość obsługi klienta poprzez automatyzację?

Automatyzacji można poddać także obsługę klienta i tym samym, podnieść jej jakość. Na rynku jest dostępnych wiele nowoczesnych rozwiązań, zwiększających wydajność pracowników BOK. Wśród nich warto wymienić, chociażby chatboty. Są to inteligentne programy komputerowe, zaprogramowane tak, by prowadzić z klientem rozmowę – rozwiać wątpliwości, doradzić w zakupie lub nawet przeprowadzić przez cały proces zakupowy aż do finalizacji.

Chatboty są bardzo popularne w firmach zajmujących się handlem – w szczególności inteligentne boty upodobali sobie właściciele e-sklepów. Rozwiązanie to można wdrożyć także w przedsiębiorstwie usługowym. Bot zaprezentuje klientowi daną usługę, odpowie na wszystkie nurtujące go pytania oraz, jeśli klient jest dalej zainteresowany, umówi go na spotkanie z przedstawicielem handlowym lub zamówi w jego imieniu usługę.

Ogromne zalety tego rozwiązania to:

  • dostępność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
  • niski koszt wdrożenia;
  • odciążenie pracowników BOK;
  • poprawa sprzedaży;
  • szybki czas reakcji na zadane przez klienta pytanie i co za tym idzie, wzrost zadowolenia klientów.

Od czego więc zacząć automatyzację procesów biznesowych w przedsiębiorstwie o charakterze usługowym? Polecamy wdrożyć chatboty i w ten sposób poprawić jakość obsługi klienta. Inwestycja szybko zwróci się w postaci większej liczby zadowolonych i lojalnych wobec marki klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com