Podnośniki nożycowe – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat

Podnośniki nożycowe to wielofunkcyjne urządzenie przemysłowe, które wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłowych. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie w płaszczyźnie pionowej pracowników, narzędzi lub niewielkich elementów konstrukcyjnych (np. podczas procesu remontowo-budowlanego). Z przyjemnością przedstawimy tę fascynującą konstrukcję, która zawsze budzi zainteresowanie wśród osób postronnych. Zapraszamy serdecznie po szereg informacji dotyczących zastosowań, budowy i możliwości podnośników nożycowych. 

Podnośniki nożycowe – co to jest?

Są to urządzenia wykorzystywane do zastosowań przemysłowych. Można nazwać je w pewnym sensie mobilnym rusztowaniem. Charakteryzują się one imponującą wytrzymałością, niezawodnością i funkcjonalnością. Chcąc zatem dopasować konkretne narzędzia do wymagań, należy korzystać z opcji udostępnianych przez najlepszych producentów lub dystrybutorów. Jednym z takich przykładów jest firma Rothlehner.pl.

Szukasz podnośnika nożycowego i nie wiesz, który model jest najlepszą inwestycją dla Twoich potrzeb? Wystarczy skontaktować się ze specjalistami Rothlehner. Z ich pomocą wszystko będzie o wiele prostsze, niż pozornie może się wydawać.

Należy zaznaczyć, że z podnośników nożycowych mogą korzystać jedynie uprawnieni operatorzy posiadający kompetencje certyfikowane przez UDT. Zobligowani są oni do przestrzegania zasad BHP i odpowiedzialności za bezpieczeństwo w trakcie realizacji zleconych zadań.

Budowa podnośników nożycowych

Budowa podnośników nożycowych jest wyjątkowo prosta. Ma ona postać dwóch dźwigni dwuramiennych połączonych sworzniem. Do podstawowych elementów, z których składają się podnośniki nożycowe, zaliczamy m.in.:

  • podest,
  • skrzyżowane ramiona składające i rozkładające się nożycowo (stąd nazwa konstrukcji),
  • silnik napędzający siłowniki,
  • siłowniki podnoszące, utrzymujące i opuszczające podest,
  • elektryczny układ sterowania,
  • koła jezdne.

Oczywiście w ofercie renomowanych producentów często można znaleźć mniej lub bardziej rozbudowane urządzenia. Zazwyczaj jednak ww. podstawowy wariant jest wystarczający do realizacji większości zadań. Należy jedynie sprawdzić, jaka jest wysokość maksymalna, na którą podest może zostać uniesiony.

Najpopularniejsze zastosowania podnośników nożycowych

Gdzie i kiedy najczęściej można spotkać podnośniki nożycowe? Są one bardzo popularnym narzędziem w rękach specjalistów odpowiedzialnych za prace remontowo-budowlane. Dzięki nim murowanie, tynkowanie, malowanie, czy zadania wykończeniowe na wysokości, są o wiele prostsze, bezpieczniejsze i szybsze, niż w przypadku zastosowania klasycznego rusztowania. Nie trzeba w końcu rozstawiać całej konstrukcji, by po zrealizowaniu danej części, przestawiać wszystko obok – co często zajmuje mnóstwo czasu.

Z wyjątkiem tego, na liście zastosowań znajdziemy m.in. zaawansowane i profesjonalne prace przyrodnicze. Podnośniki nożycowe bardzo często wykorzystywane są przy przycinaniu gałęzi drzew przez profesjonalnych ogrodników lub pracowników miejskich.

Kolejną propozycją są zlecenia związane z pracą elektryków. Realizacje na wysokościach, w których pojawia się energia elektryczna, wymagają pełnego skupienia i zaangażowania. Klasyczne drabiny z kolei nie gwarantują zadowalającej stabilności, dlatego dużo lepszym wariantem są podnośniki nożycowe. Dzięki nim elektryk będzie w stanie poświęcić 100% uwagi zadaniu, do którego został przydzielony, np. przyłączenie domu do instalacji elektrycznej, wymiany żarówek w latarniach, czy konserwacja linii elektrycznej i telekomunikacyjnej.

Są to oczywiście jedynie przykłady. Rzeczywista ilość zastosowań jest o wiele większa i zależy ona w dużej mierze od branży. Jeśli specjalizujesz się w sektorze, w którym wykonywane są prace na wysokości, prawdopodobnie podnośniki nożycowe będą niezbędne.

Polecamy:
Rozwiązania energetyczne od eneria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com