Auto w leasingu a AC – wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć

Leasing samochodów to rozwiązanie, które ostatnio zyskuje coraz więcej zwolenników i to nie tylko wśród przedsiębiorców. Rozważasz wzięcie auta w leasing? Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia AC takiego pojazdu!

Dlaczego w przypadku leasingu warto mieć AC i assistance?

Choć w normalnej sytuacji ubezpieczenia AC i assistance są dobrowolne, w przypadku samochodów wziętych w leasing ich posiadanie jest niemalże wymagane. W przypadku wielu leasingodawców nie opuścisz salonu, o ile nie posiadasz wykupionych tych dodatków do ubezpieczenia auta. Dlaczego? Pamiętaj, że biorąc pojazd w leasing, nie stajesz się jego właścicielem – po prostu go użytkujesz, choć nadal należy on prawnie do leasingodawcy. Wobec tego zależy mu na tym, by jego mienie było maksymalnie chronione. Stąd obowiązek wykupienia AC.

Jak wygląda likwidacja szkody z AC przy leasingu?

Co zrobić, jeśli doszło do stłuczki samochodem w leasingu? Przede wszystkim od razu powiadomić o tym fakcie firmę ubezpieczeniową oraz samego leasingodawcę – jako właściciel pojazdu ma prawo wiedzieć o tym, że jego mienie zostało uszkodzone. Liczy się tu jednak czas – zazwyczaj masz obowiązek zgłoszenia tego faktu do 2-3 dni od samego zdarzenia.

Jak wygląda sam proces likwidacji szkody z AC w takiej sytuacji? Przede wszystkim musisz być świadomy tego, że pieniądze z ubezpieczenia trafią do leasingodawcy, gdyż to jego własność została uszkodzona. Najczęściej środki są po prostu przekazywane leasingobiorcy, który zajmuje się naprawieniem szkody – nie jest to jednak standardem. Jeśli zalegasz z płatnością za ratę leasingową albo już wcześniej sprawiałeś problemy, leasingodawca może zachować środki z odszkodowania.

Pamiętaj również o tym, że istnieją takie przypadki, w których umowa leasingowa może zostać całkowicie rozwiązana. Dotyczy to sytuacji, gdy dojdzie do szkody całkowitej pojazdu lub do jego zaginięcia. Mimo tego, że auta już nie ma, musisz jednak ponieść koszt rat leasingowych za okres, w którym z niego korzystałeś.

AC i assistance dla auto w leasingu – jak wybrać dobre ubezpieczenie?

W przypadku firm leasingowych dość częstym zabiegiem jest proponowanie polecanych przez nich ubezpieczycieli, a nawet doliczanie raty za AC i assistance do raty leasingu. Nie oznacza to jednak, że musisz się na to godzić. Równie dobrze możesz poszukać odpowiedniego ubezpieczenia na własną rękę, np. w porównywarce internetowej takiej jak ta: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-assistance/.

Co zyskasz, decydując się na tę opcję? Przede wszystkim masz spore szanse na to, że koszt AC i assistance wyniesie Cię mniej – a oszczędność zawsze jest ogromnym plusem. Pamiętaj jednak o tym, że leasingodawcy nie akceptują wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Zanim więc podpiszesz umowę, upewnij się, że wybrana przez Ciebie oferta znajdzie uznanie w oczach leasingodawcy – jeśli tak, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, by płacić mniej za ubezpieczenie Twojego auta w leasingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com