Agencja kreatywna – czym się zajmuje i co powinno ją wyróżniać?

agencja keatywna

Zapewne każdy z Was słyszał o agencji reklamowej czy graficznej. Czy wiecie jednak, czym jest agencja kreatywna? Z odpowiedzią na to pytanie wiele osób ma już problem, a wcale nie jest ona tak trudna. Po przeczytaniu naszego artykułu będziecie wiedzieć, co należy do kompetencji agencji kreatywnej, czym różni się ona od agencji reklamowej oraz jakie znaczenie ma obecnie reklama w sieci. Zachęcamy do lektury!

Agencja kreatywna, agencja reklamowa, agencja graficzna – czym różnią się ich zadania?

Najpowszechniej znana spośród wymienionych jest bez wątpienia agencja reklamowa. Najogólniej rzecz ujmując, zajmuje się ona działaniami reklamowymi na rzecz innych podmiotów. Zarządza się w niej takimi działaniami marketingowymi jak: planowanie kampanii, organizowanie, wdrożenie, a także ich nadzór i kontrola. Dobra agencja reklamowa przed podjęciem jakichkolwiek zadań, powinna przeprowadzić badanie i analizę rynku. Tylko wtedy będzie w stanie stworzyć strategię, który przyniesie oczekiwane rezultaty. Zatrudnieni w niej specjaliści zajmują się także opracowywaniem projektów graficznych, produkcji w takich mediach jak radio i telewizja.

Z kolei agencja graficzna to firma, która skupia się, jak sama nazwa wskazuje, na tworzeniu grafik. Zatrudniana jest w niej zazwyczaj grupka osób, które zajmują się profesjonalnym tworzeniem oryginalnych projektów – na poparcie tego każdy z nich powinien mieć przygotowane portfolio. To właśnie fakt, że specjalizacja agencji graficznej jest tak wąska odróżnia ją od agencji reklamowej. Można spotkać się z popularną opinią, że agencja reklamowa zajmuje się wszystkim i niczym. Oczywiście, nie zawsze jest to prawda, ale często wąska specjalizacja wiąże się z bardzo wysoką jakością wykonywanych projektów.

W ten sposób dotarliśmy do ostatniego rodzaju agencji. Agencja kreatywna również zajmuje się reklamą. Jednak kluczem do zrozumienia, na jakiej zasadzie działa jest zgłębienie się w określające ją słowo, czyli „kreatywna”. Co to oznacza? W dużym skrócie to, że decydując się na współpracę z agencją kreatywną możemy liczyć na zupełnie nieszablonowe pomysły i rozwiązania. Nudne, oklepane, sztampowe projekty – takimi „smaczkami” nie uraczą Was specjaliści pracujący kreatywnie. Ich zadanie polega na nowatorskim myśleniu i oryginalnym podejściu do tematu – niezależnie od tego w jakiej branży działa klient. Efektem ich działań powinien być efekt „wow” – nikt nie będzie mógł przejść obojętnie obok projektu.

Agencja kreatywna – jak wybrać najlepszy zespół?

Jeżeli chcecie skorzystać z kompleksowych usług, jakie oferuje agencja kreatywna, musicie wiedzieć, że działania przez nią prowadzone będą znacznie bardziej rozbudowane i zróżnicowane niż w przypadku tradycyjnej agencji reklamowej. To kolejna zaleta, którą należy wskazać – decydując się na agencję kreatywną, w jednym miejscu zostaną zaspokojone wszystkie Wasze marketingowe potrzeby. Jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie. W przypadku korzystania z agencji graficznej, zaspokojony zostanie tylko jeden sektor działań reklamowych.

Agencja kreatywna tworzy treści przybierające różnorakie formy – tekstu, wideo czy grafiki. Nie chodzi jednak o samą treść, ale także o jej odpowiednie zaprezentowanie i dostarczenie do odbiorców. Skuteczny przekaz powinien wywołać efekt – reakcję ze strony potencjalnych klientów czy fanów brandu.

To, co może Was zaskoczyć podczas poszukiwania ofert agencji kreatywnych to koszt usług przez nie świadczonych. Niektórym wydawać się może, że są one zbyt wysokie. Jednak twórcze myślenie i oryginalne pomysły to coś, za co trzeba odpowiednio wynagrodzić specjalistów. Poza tym, cena okazuje się słuszna, gdy patrzy się z perspektywy klientów agencji marketingowej, którzy z jej pomocą rozwinęli skrzydła i po pewnym okresie współpracy, mogą się cieszyć jej owocami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com