5 pomysłów na oscypki – zainspiruj się!

Ostre smaki i konsystencja serów z mleka owczego tak zwanych oscypków sprawiają, że idealnie nadają się do samodzielnego podjadania. Połącz oscypki z lampką czerwonego wina lub podawaj z garścią słonych oliwek i świeżymi owocami – najlepsze deski serów są po prostu niekompletne bez sera z mleka owczego – oscypka!

Co to jest oscypek – ser z mleka owczego?

Ser z mleka owczego znany potocznie jako oscypek klasyfikacja nadana serom twardym i miękkim przygotowywanym z mleka owczego. Ser z mleka owczego zawiera więcej laktozy i minerałów niż mleko krowie lub kozie oraz podwaja ilość tłuszczu maślanego. Ta wysoka zawartość tłuszczu nadaje serowi kremowe odczucie w ustach. Ser z mleka owczego ma niską zawartość wapnia, co sprawia, że jest mniej podatny na zanieczyszczenia niż mleko krowie podczas procesu schładzania.

Jakie są cechy oscypka – sera z mleka owczego?

Sery z mleka owczego są najczęściej określane jako słonawe, ale mogą mieć różne odcienie smakowe, od mlecznych i słodkich po roślinne, pikantne i orzechowe. Ser wytwarzany z mleka owczego wyraźnie się „poci”, gdy nie będzie używany przez dłuższy czas, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu maślanego.

Myślisz, że feta nadaje się tylko do żurawiny? Pomyśl jeszcze raz. Górale są największymi konsumentami sera, przy czym oscypek stanowi ponad połowę spożywanego sera. Jak udaje się im zjadać tak duże ilości oscypków? Z łatwością! Dla górala oscypek jest jak chleb, znajdzie się na każdym stole, niezależnie od tego, co zostanie podane. Jedzą go ze wszystkim! Jak Ty możesz to zrobić?

Sprawdź pięć naszych pomysłów na początek:

#1 Z ziemniakami

#2 Na pizzy

#3 W kanapce

#4 W sałatce

#5 Farsz w pierogach

Dlaczego sięgać po oscypek w różnych wersjach i delektować się nim częściej?

Ludzie od tysięcy lat doją owce i cieszą się wyjątkowymi zaletami ich mleka. Podhalanie pozostają największymi producentami na świecie – niezwykle długie życie pasterzy często przypisuje się po części korzystnym dla zdrowia właściwościom mleka owczego. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że mleko owcze ma niezwykły potencjał zdrowotny. Zakres, w jakim przenosi się to na oscypki i inne produkty z niego wykonane, zostanie ujawniony w miarę prowadzenia dalszych badań nad tym niezwykle mało znanym cudownym pokarmem.

Krótko mówiąc, mleko owcze jest niezwykle bogate w składniki odżywcze w porównaniu z innymi rodzajami mleka dostępnego na rynku. W wielu przypadkach jest łatwiej przyswajalne dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Dowody sugerują, że może również pomóc osobom z egzemą i innymi alergiami.

Mleko owcze zawiera około jednej trzeciej więcej energii niż mleko krowie lub kozie (co czyni je ulubionym przez sportowców wyczynowych). Zawiera dwukrotnie więcej białka i znacznie więcej odpowiednich rodzajów tłuszczów, witamin i minerałów, zwłaszcza wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i cynku, a jednocześnie zawiera mniej sodu. Ma ponad dwa razy więcej witaminy C i dwa lub trzy razy więcej innych niezbędnych witamin. Co ważne, ma też więcej kwasu foliowego (folianu). Smacznego!

One Comment on “5 pomysłów na oscypki – zainspiruj się!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com