6 kłamstw na temat odzieży ochronnej i ubrań roboczych BHP

Powiedz szczerze, co myślisz, gdy ktoś pyta Cię o odzież BHP? Okazuje się, że grubo ponad połowa zapytanych osób ma z nią całkowicie błędne skojarzenia. Co mówią? Głównie to, co usłyszeli od innych. 

Plotka ma potężną moc i może roznieść się w zastraszającym tempie. Co gorsza, niemal nikt jej nie weryfikuje. A kto nie zatrzyma jej dla siebie, przekazuje ją co najmniej kilku osobom. W ten sposób wokół odzieży ochronnej i roboczej narosło sporo mitów. Dziś masz okazję poznać prawdę na ich temat.

Odzież robocza i ochronna to terminy oznaczające to samo.

Nie, to nie jest to samo. Do odzieży ochronnej można zaliczyć rękawice chroniące przed chemicznymi odczynnikami. Są nią również kamizelki z pasami odblaskowymi, które poprawiają widoczność użytkownika. Gogle i maski przeciwpyłowe, obuwie zabezpieczające przed urazem, spodnie z kieszeniami na nakolanniki. 

Wszystko, co chroni. Przed czym? Przed zagrożeniem zdrowia lub życia.

Z kolei ubranie robocze zakładasz po to, by nie narazić swoich zwykłych ubrań na zabrudzenia. Może stanowić reklamę firmy, którą reprezentujesz. Wystarczy umieścić na nim logo. Nie zwiększa jednak Twojego stopnia bezpieczeństwa.

Ubranie robocze można kupić w zwykłym sklepie odzieżowym.

Nie jest to dobry pomysł. Jeśli faktycznie zależy Ci na znakowanej odzieży firmowej dla swoich pracowników, nadruk logo lepiej zlecić profesjonalnym drukarniom. Nawet wtedy warto wybrać ubrania z jej asortymentu. Dlaczego? Ponieważ od jakości materiału zależy, jak często będzie trzeba wymieniać odzież. A do tego nie na każdej tkaninie lub dzianinie nadruk trzyma się wystarczająco dobrze.

Drugą grupę ludzi, którzy przychylają się do zakupów w zwykłych sklepach, są osoby, które prowadzą działalność na własną rękę. Często odbywa się to kosztem ignorowania własnego bezpieczeństwa. Niestety, jeśli coś Ci się stanie, nie będziesz zarabiać. Lepiej zainwestować w porządne ubrania ochronne. Tania odzież z sieciówki może Cię drogo kosztować.

Sklepy BHP sztucznie zawyżają ceny.

Tak, są takie hurtownie i sklepy. Uwierz jednak, że wyprodukowanie wykonanych z wysokiej jakości materiałów ubrań kosztuje. Co zwiększa cenę? Dostosowanie odzieży ochronnej do rodzaju wykonywanej pracy. Porządne, wzmocnione szwy. Dokładna kontrola jakości odzieży i butów. Przemyślana konstrukcja, która pozwala tworzyć z ubrań komplety. 

Co jeszcze? Wynajem powierzchni sklepowej w atrakcyjnej lokalizacji. Właśnie dlatego sklepy internetowe mają przewagę nad stacjonarnymi punktami z ubraniami BHP. Za tę samą kwotę można mieć spory magazyn. Hurtownie BHP online stawiają na sprawną logistykę i realizują więcej zamówień. Mogą więc oferować niższe ceny i szeroki wybór produktów.

Fartuch może być tylko kuchenny. A kombinezon? To taka moda.

A czy skórzane fartuchy to dobry pomysł w kuchni? Nie bardzo. A jednak ktoś je produkuje. Korzystają z nich spawacze, by ochronić swoje ciało przed oparzeniami. Robocza odzież może być wykonana z bardzo ciężkich i słabo przepuszczających powietrze materiałów, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo. 

Oczywiście nie w każdych warunkach pracy będzie to konieczne. Wśród służb medycznych popularna jest odzież jednorazowa. Fartuchy i kombinezony z włókniny są tanie, a wraz z innymi medycznymi artykułami BHP pomagają zachować sterylność. W profesjonalnym sklepie możesz się natknąć na rodzaje odzieży, których przeznaczenia trudno domyślić się na pierwszy rzut oka. Z całą pewnością znajdziesz tam jednak odzież o niestandardowym przeznaczeniu.

zagrożenia w miejscu pracy

Odzież BHP warto nosić tylko podczas kontroli.

Wiadomo. Szczególnie, jeśli prosisz się o poważny wypadek. To oczywiste, że przepisy bywają czasem zagmatwane. Może Ci się zdawać, że Twój szef kupuje odzież ochronną tylko po to, by uprzykrzyć Ci życie.

Tak nie jest. Kary za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to dopiero początek. Poważniejsze konsekwencje czekają na kierowników, których pracownicy odnieśli uszczerbek na zdrowiu. Ale istnieją czarniejsze scenariusze. Czy się zrealizują, zależy tylko od Twojej solidności i odpowiedzialności.

Ubrania i buty robocze mają Cię chronić, bo w każdej chwili może wydarzyć się coś, czego nie przewidzisz. W tym temacie nie warto więc szarżować.

Odzież ochronna przydaje się tylko w laboratoriach.

Już wiesz, że nie. W naszym sklepie Bhponline-24.pl posiadamy odzież dostosowaną do najróżniejszych stanowisk pracy. Odzież ostrzegawcza dla drogowców. Spodnie robocze i ogrodniczki dla budowlańców oraz osób wykonujących prace wykończeniowe. Wysokiej jakości ubrania i obuwie robocze dla ludzi pracujących w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

Wybór odzieży i środków ochronnych jest naprawdę spory. Dobrze wiemy, że w pierwszej chwili może to być przerażające. Dlatego oferujemy fachową pomoc na każdym etapie składania zamówienia. Dzwoń, pisz i pytaj bez obaw. Zrobimy wszystko, by ułatwić Ci wybór i dobrać produkty do Twoich realnych potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com