Rośliny powietrzne – nowość w polskich domach?

 

W naszych domach na co dzień można spotkać całe mnóstwo roślin, które budują klimat i sprawiają, że dobrze czujemy się w naszych czterech ścianach. Bardzo popularne są fikusy, fiołki, storczyki, kaktusy czy bluszcze – uprawia je praktycznie każdy miłośnik zieleni. W poszukiwaniu ciekawych roślin warto jednak zwracać uwagę nie tylko na te, które są najbardziej popularne, ale również na wiele nowości. Oplątwy to propozycja dla osób, które chciałyby mieć we wnętrzach coś innego niż standardowa roślinność.

Oplątwa należy do tak zwanych roślin powietrznych, czyli epifitów. Jest to grupa roślin, które do życia nie potrzebują gleby, nie wykształcają systemu korzeniowego, a w warunkach naturalnych żyją na innych roślinach. Nie oznacza to jednak, że są pasożytami i w jakiś sposób zubażają drzewa czy krzewy, na których bytują. Epifity pobierają pożywienie z wody deszczowej i z powietrza, co pozwala im dobrze funkcjonować z dala od składników pokarmowych znajdujących się w glebie.

Jak funkcjonuje oplątwa?

Oplątwy to w rzeczywistości nie jedne rośliny, a cała grupa, w której znajduje się aż 650 gatunków. Osoby, które już mają je w swoich domach, często uważają, że są to najłatwiejsze w uprawie rośliny na świecie. I trudno nie przyznać im racji. Oplątwy nie trzeba wsadzać do doniczki i ukorzeniać – świetnie sprawdzi się na parapecie, w ceramicznym naczyniu wypełnionym ozdobnymi kamieniami, a także jako dekoracje wiszące czy ścienne. W zależności od gatunku, oplątwy mogą mieć zróżnicowaną kolorystykę, za każdym razem zachwycają niezwykłymi barwami, a także długimi liśćmi, które tworzą kształt rozety. Liście oplątwy mają charakterystyczny, rureczkowaty kształt, dzięki czemu są w stanie gromadzić wodę, która zapewnia odpowiednie nawodnienie także wtedy, gdy w powietrzu jest niewiele wilgoci.

Uprawa oplątwy

Aby uprawiać oplątwę, nie trzeba mieć zaawansowanej wiedzy ogrodniczej, umiejętności, a nawet zbyt wiele wolnego czasu. To dobra roślina dla osób, które są zabiegane, a jednocześnie zależy im na efektownej roślinności we wnętrzu. Oplątwy wystarczy dwa razy w tygodniu spryskać wodą ze spryskiwacza, a raz na kilka tygodni umieścić w naczyniu z wodą z dodatkiem nawozu do kwiatów kwitnących. Dzięki temu roślina pobierze tyle wilgoci, ile potrzebuje, a jednocześnie zapewni sobie dostęp do składników odżywczych. Warto zadbać o to, by roślina nie przebywała w wodzie zbyt długo, gdyż wtedy jej efektowne liście mogą gnić i ulegać uszkodzeniom. Oplątwy warto trzymać w pomieszczeniach ciepłych i słonecznych, ale niekoniecznie na pełnym słońcu. Nadmiar promieni słonecznych może powodować bowiem wypalenie liści i powstawanie nieefektownych plam i uszkodzeń. Jeśli szukasz rośliny, która będzie przyciągała spojrzenia i będzie świetnie się prezentowała nawet bez zbytniego pielęgnowania jej, oplątwa pod każdym względem będzie rozwiązaniem idealnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com