Czym się rożni pożyczka od kredytu?

Pożyczka czy kredyt? Najczęściej terminy te stosujemy zamiennie, ale nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę mają one inne znaczenie. Czym dokładnie różni się pożyczka od kredytu?

Pożyczki i kredyty mają wspólny cel, a mianowicie pożyczenie pieniędzy – środki możemy otrzymać w placówce, ale również przez internet, czyli wcale nie musimy wychodzić z domu, aby uzyskać do nich szybki dostęp. Warto jednak wiedzieć, że zarówno pożyczka, jak i kredyt mają inne znaczenie w świetle przepisów prawa.

Kredyt – celowy i tylko w banku

Prawo do udzielania kredytów mają tylko banki. W tym przypadku zastosowanie ma tak zwane Prawo bankowe, które wskazuje również, na jakich zasadach powinny być one udzielane.

Kredyty są produktami celowymi, czyli przeznaczane są na konkretny cel. Właśnie dlatego spotykamy się z kredytami mieszkaniowymi, na budowę domu, na samochód, inwestycyjnymi – w tym przypadku kredytobiorca nie może dowolnie dysponować pieniędzmi, ponieważ są one od razu przekazywane sprzedającemu.

Ponadto kredyt musi być poprzedzony analizą zdolności kredytowej oraz musi być sygnowany na piśmie niezależnie od sumy. W umowie kredytu muszą znaleźć się wszystkie kluczowe informacje na jego temat, w tym koszty, ogólna wysokość do spłaty, wysokość rat.

Pożyczka – można dostać ją od każdego

Z kolei kwestie pożyczki reguluje Prawo cywilne. Pożyczkę możemy otrzymać od każdego – może być to pożyczka pozabankowa przez internet albo stacjonarnie, pożyczka w banku, pożyczka od rodziny czy znajomego.

Pożyczka  online nie musi być celowa – można otrzymać ją bez określania celu, czyli środki możemy przeznaczyć na to, co chcemy. Warto też wskazać, że pożyczka nie zawsze musi być poprzedzona analizą zdolności kredytowej i nie musi być związana z żadnymi kosztami.

Ponadto można również otrzymać ją bez sygnowania umowy na papierze, ale tylko po uzgodnieniach ustnych – dotyczy to jednak tylko niższych kwot. Gdy interesuje nas pożyczka pozabankowa przez internet lub inna pożyczka od firmy, wtedy umowa zawsze jest podpisywana.

Polecamy:
Pożyczka pozabankowa – czy cena to jedyne kryterium?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com