Zawód przewoźnika drogowego – gdzie uzyskać zezwolenie?

Praca przewoźnika drogowego charakteryzują się pewną specyfiką wykonywanej pracy, a w niektórych sytuacjach wymaga posiadania pewnych zezwoleń. W przypadku, kiedy decydujemy się na pracę przewoźnika osób lub rozważamy założenie własnej działalności związanej z tą branżą, musimy być przygotowani na dokonanie wymaganych formalności.

Jakie formalności?

Pierwszą, niezbędną rzeczą do załatwienia jest zezwolenie uprawniające do pracy w charakterze przewoźnika drogowego. Od 2013 roku zezwolenie zastępuje licencję na przewóz rzeczy, natomiast w pozostałych przypadkach konieczne jest posiadanie jednego i drugiego dokumentu. Obydwa dokumenty wydaje starosta właściwy dla miejsca prowadzenia działalności. W przypadku pracy w transporcie międzynarodowym dokumenty należy załatwiać w biurze ds. transportu drogowego.

Wszystkie wymogi dotyczące uzyskania wymaganych zezwoleń wymienione są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1071/2009. Certyfikat kompetencji zawodowych jest kolejnym z dokumentów niezbędnych do założenia własnego przedsiębiorstwa zajmującego się transportem ludzi. W przypadku spółki wystarczy, aby wspomniany dokument posiadał jeden z właścicieli przedsiębiorstwa. Uzyskanie certyfikatu leży w gestii przedsiębiorcy, a zdobyć go można zdając odpowiedni egzamin państwowy przed komisją.

Do założenia własnego przedsiębiorstwa w tej dziedzinie ważna jest również zdolność finansowa, udokumentowana rocznym sprawozdaniem finansowym, potwierdzonym przez audytora. Do założenia firmy transportowej konieczne jest posiadanie odpowiedniej bazy firmy, która umożliwi prowadzenie przedsiębiorstwa w sposób ciągły. Przy zakładaniu własnej firmy transportującej ludzi należy posiadać jeszcze dobrą opinię, czyli nie posiadać żadnego wyroku sądowego.

O czym pamiętać?

Decydując się na pracę w zawodzie przewoźnika drogowego lub zakładając przedsiębiorstwo należy pamiętać o posiadaniu wszystkich z wymienionych wyżej dokumentów, są one niezbędne do rozpoczęcia pracy i działalności w dziedzinie transportu ludzi. Osoba chcąca pracować jako przewoźnik oprócz zaświadczenia o niekaralności powinna posiadać wszystkie wymienione dokumenty. Chodzi głównie o zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym.

Na co zwrócić uwagę?

Zakładając własną firmę zajmującą się transportem ludzi można ulec oszołomieniu na myśl o ilości dokonania formalności oraz konieczności znalezienia odpowiedniego miejsca, które sprawdzi się na lokalizację firmy. To na przedsiębiorcach leży odpowiedzialność związana z dopilnowaniem wszystkich formalności oraz zatrudnieniu kierowców z kwalifikacjami umożliwiającymi pracę jako przewoźnik.

Decydując się na pracę jako kierowca, jesteśmy zwolnieni z wszystkich obowiązków związanych z zakładaniem firmy transportowej, jednak powinniśmy posiadać oprócz odpowiedniego prawa jazdy także licencję na przewóz osób, dodatkowo pracodawca może poprosić o zaświadczenie o niekaralności. Praca w transporcie jest odpowiedzialna i wymaga odpowiednich dokumentów, jednak umożliwia godne zarobkowanie.

Więcej o transporcie drogowym dowiesz się na tej stronie

One Comment on “Zawód przewoźnika drogowego – gdzie uzyskać zezwolenie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com