Wycofanie pozwu rozwodowego – czy i kiedy jest możliwe?

Dla wielu par rozwód to trudny, a do tego niezwykle stresujący proces. Nie zawsze jednak decyzja o rozstaniu prowadzi do ostatecznego zakończenia związku. Niektórzy małżonkowie po czasie zmieniają zdanie, dochodzą do porozumienia albo uczestniczą wspólnie w terapii. Co zrobić w przypadku, jeśli wcześniej złożyło się pozew? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku działać w takiej sytuacji. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z porady prawnej adwokata rozwodowego w Opolu!

Kiedy można wycofać pozew rozwodowy?

Małżonkowie mogą wycofać pozew rozwodowy przed uprawomocnieniem się wyroku. Co to oznacza w praktyce? Para w dowolnym momencie procesu rozwodowego (również na samej rozprawie) ma prawo do zmiany decyzji. Jeśli sąd zdąży wydać decyzję, to cały procedura staje się o wiele bardziej skomplikowana i będzie wymagać dodatkowych kroków prawnych. Istnieją jednak różnice proceduralne w zależności od jurysdykcji, więc zawsze warto skorzystać z porady prawnej adwokata rozwodowego w Opolu, aby poznać wszystkie niezbędne szczegóły. Warto jednak zaznaczyć, że przed rozpoczęciem rozprawy osoba wnosząca o rozwód ma prawo wycofać pozew bez konieczności uzyskania zgody drugiego małżonka.

Procedura wycofania pozwu rozwodowego

Jeśli nie doszło jeszcze do rozprawy, małżonek, który wcześniej założył powództwo, aby wycofać pozew, powinien złożyć oświadczenie. Należy to zrobić zaraz po wejściu na salę sądowę, a konkretniej po wywołaniu sprawy i sprawdzeniu obecności. Istnieje również możliwość wcześniejszego wysłania do sądu pisma, w którym decyzja zostanie odpowiednio uargumentowana. Jeśli natomiast mowa o stronie pozwanej, ta ma możliwość ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów – wystarczy, że złoży stosowny wniosek w tym zakresie.

Procedura wycofania pozwu – po ogłoszeniu wyroku sądu, ale jednocześnie przed jego uprawomocnieniem – wygląda odrobinę inaczej. Wymagana jest wówczas zgoda drugiego małżonka. W sytuacji, w której np. sąd podejrzewa działania sprzeczne z prawem, takie jak szantażowanie drugiej osoby do zmiany zdania, nie musi zezwalać na wycofanie pozwu.

Konsekwencje wycofania pozwu rozwodowego

Wycofanie pozwu rozwodowego powinno skutkować umorzeniem postępowania i zakończeniem procesu. W przypadku wcześniejszego ogłoszenia wyroku – decyzją sądu – następuje jego unieważnienie. Jeśli oświadczenie zostanie złożone przed planowaną rozprawą, to nie dojdzie ona do skutku. Warto dodać, że opisane działania nie niosą żadnych konsekwencji prawnych. Jak wygląda jednak kwestia finansowa? Wycofanie pozwu rozwodowego przed sądem pierwszej instancji oznacza pełen zwrot kosztów, a przed sądem drugiej instancji – zaledwie połowę wydatków.

Zanim jednak zapadnie – potencjalnie zbyt pochopna – decyzja o rozwodzie warto spróbować innych rozwiązań, takich jak separacja. W takim przypadku wsparcie specjalisty może okazać się nieocenione. Poprzez skorzystanie z porady prawnej adwokata rozwodowego w Opolu zyskasz wiedzę na temat całej procedury, a profesjonalny pełnomocnik oprócz przygotowania wniosku zajmie się również uregulowaniem kwestii związanych np. z obowiązkiem alimentacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com