Wódka i whisky to dwa rodzaje alkoholi spirytusowych, spożywane w koktajlach lub „na lodzie” do popijania. Te dwa alkohole należą do najpopularniejszych napojów na świecie i cieszą się uznaniem ludzi ze wszystkich kultur.
Wódkę i whisky można łatwo odróżnić – wódka jest przezroczysta, jak woda, a whisky ma brązową barwę przypominającą sok jabłkowy. Różnice nie kończą się jednak na kolorze! Wódka i whisky to bliźniacze napoje, a osoby pijące w towarzystwie mogą cieszyć się obydwoma. Poniżej przedstawiliśmy różnice między każdym z nich. Dodatkowych inspiracji szukaj tutaj: www.swiatbarmana.pl.
Początki
Wódka pochodzi z takich krajów jak Rosja, Polska i Szwecja. Słowo wódka pochodzi od słowiańskiego słowa oznaczającego wodę. Istnieje niepotwierdzona legenda, że wódkę stworzył pewien mnich w Moskwie już w 1430 roku, czyli ponad 500 lat temu.
Początki whisky są podobne. W 1494 roku, 64 lata po warzeniu wódki w Moskwie, w Szkocji pojawiła się whisky. Nazwa whisky pochodzi od gaelickiego słowa „usquebaugh”, które podobnie jak wódka oznacza „wodę życia”. Jednak w przeciwieństwie do wódki whisky dojrzewa i destyluje na wiele różnych sposobów, zmieniając smak w zależności od wybranej metody.
Jak to jest zrobione?
Proces wytwarzania alkoholu i napojów spirytusowych nazywa się destylacją. Wódkę otrzymuje się poprzez destylację płynu z dowolnego rodzaju skrobi. Ziemniaki, kukurydza, żyto i pszenica to najczęściej stosowane skrobie w produkcji wódki. Składniki te poddaje się fermentacji (proces dodawania cukru do drożdży), a następnie podgrzewa w pojemniku zwanym destylatorem w wysokiej temperaturze.
Po podgrzaniu pojemnika ciecz odparowuje i zbierają się kropelki. Te kropelki stają się wódką, którą pijemy. Im częściej wódka będzie destylowana, tym będzie gładsza. Wódki wielokrotnie destylowane uważane są za wódki „z najwyższej półki” i generalnie są droższe, ponieważ w procesie tym usuwane są bakterie i zwiększa się zawartość alkoholu w trunku. Czasami firmy produkujące wódkę destylują różne smaki, aby zapewnić różnorodność. Po zakończeniu procesu gorzelnicy butelkują produkt końcowy i wysyłają go do lokalnego baru.
Whisky przed wprowadzeniem na rynek jest również destylowana. Składniki używane do destylacji whisky obejmują zboża, takie jak jęczmień i pszenica. Pojemnik, w którym fermentowana jest whisky, również ma znaczący wpływ na smak; z tego powodu wiele whisky fermentuje w miedzianych beczkach, które wydobywają naturalny aromat napoju. Proces destylacji whisky jest taki sam jak wódki, z tą różnicą, że po zakończeniu destylacji whisky dojrzewa w drewnianych beczkach przez długi czas w celu wzmocnienia smaku. Rodzaj drewna, z którego wykonana jest beczka, wpływa na smak whisky, a końcowym efektem jest ciecz o barwie jasnobrązowej do brązowej.
Pomimo odmiennych smaków, zapachów i procesów destylacji, wódka i whisky mają podobną zawartość alkoholu. Jednak whisky ma nieco bardziej piżmowy smak, który może się różnić w zależności od rodzaju użytego ziarna lub beczki użytej do starzenia partii.