Trend automatyzacji procesów magazynowych zatacza coraz szersze kręgi nad polską branżą logistyczną. Niestety, bardzo często dotyka granic absurdu. Dziś każdy chce coś automatyzować, bez dogłębnej analizy rzeczywistych potrzeb oraz bez weryfikacji możliwości wdrożenia nowoczesnej technologii. Automatyczne wózki transportowe dumnie przemieszczają się po alejkach logistycznych wydarzeń targowych w naszym kraju. Czy takie rozwiązania są w stanie zwiększyć wydajność przepływu palet w obrębie systemu składowania? Czy mogą się szybko upowszechnić? Wreszcie, czy są w stanie całkowicie wyeliminować czynnik ludzki? Przecież wózki samojezdne AGV istnieją od lat, ale ich oczywiste ograniczenia nie pozwoliły im zaistnieć poza mocno powtarzalnymi procesami produkcyjnymi. W poszukiwaniu wysokiej elastyczności oraz wydajności warto postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak elektryczne wózki widłowe wyposażone w odpowiednie funkcje wspierające operatora.
Wózki widłowe elektryczne, a automatyzacja procesów transportowych
Przed inwestycją w nową technologię zawsze należy zweryfikować realny wpływ danego rozwiązania na wydajność procesu, który dana technologia powinna usprawnić. Wózki widłowe elektryczne to najpopularniejsze rozwiązanie służące do realizacji prac transportu wewnętrznego w obrębie magazynu. Producenci wózków widłowych bardzo sprawnie reagują na zmiany i oczekiwania rynku.
System nawigacji w wózkach widłowych
System nawigacji w wózkach widłowych pozwala na automatyzację pewnych czynności, które zwyczajowo są wykonywane przez operatora. Wózki systemowe pracujące w wąskich korytarzach roboczych mogą być zintegrowane z informatycznym systemem zarządzania magazynem. Tego typu elektryczne wózki widłowe podnoszą użytkownika wraz z ładunkiem na wysokość kilkunastu metrów. Połączenie z WMS umożliwia automatyczny dojazd wózka VNA, optymalną drogą, do miejsca paletowego zdefiniowanego wcześniej w systemie.
Wózek sterowany za pomocą rękawiczki
Elektryczny wózek widłowy jeżdżący samoczynnie wokół magazynu robi magiczne wrażenie. Ale czy nie powinniśmy szukać wymiernych korzyści w zakresie wydajności i optymalizacji kosztów? Przykładowo, amerykański Crown zrozumiał, że w przypadku procesu kompletacji zamówień, kluczowe jest wyeliminowanie całego szeregu prostych, ale czasochłonnych czynności, jak wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. System QuickPick Remote to w bardzo dużym uproszczeniu specjalna rękawiczka, która pełni również funkcję pilota. Operator za jej pomocą jest w stanie sterować pojazdem od jednego punktu pobrania do drugiego. Wózki widłowe elektryczne Crown w polskiej dystrybucji są dostępne na stronie: https://wozkicrown.pl/wozki-widlowe/
Elektryczne wózki widłowe w przyszłości
Każda nowa technologia, bez względu na jej potencjał, zawsze budzi pewne wątpliwości. W przypadku procesów transportowych w obrębie magazynów oraz hal dystrybucyjnych zmiany są determinowane przez sytuację na rynku pracy oraz możliwości uzyskania szybkiego zwrotu z inwestycji. Segment elektrycznych wózków widłowych rozwija się w kierunku automatyzacji oraz ograniczenia czynnika ludzkiego. Na rynku oraz w środowiskach roboczych istnieje jednak ciągle zbyt wiele ograniczeń by można było powiedzieć, że wkrótce nastąpi pełne upowszechnienie się autonomicznych wózków widłowych.