Sztabki złota – czy to dobra inwestycja?

Inwestycja w złoto niemal zawsze jest opłacalna. Przed podjęciem decyzji o kupnie warto jednak rozważyć najbardziej atrakcyjną formę inwestycji. Niektóre osoby mogą zdecydować się na zakup monet lub biżuterii, jednak warto przyjrzeć się bliżej również sztabkom złota. 

Sposobów na inwestycję w złoto jest naprawdę dużo, a każdy z nich ma określone zalety i wady. Na przykład niektóre monety trudno upłynnić, specjaliści natomiast odradzają na ogół zakup biżuterii, argumentując to wątpliwą próbą i niską wartością tego rodzaju przedmiotów w porównaniu do wartości złota, z którego zostały stworzone. Wydaje się zatem, że sztabki są idealnym rozwiązaniem. Czy tak jest rzeczywiście?

Zalety inwestowania w złoto

Najpierw warto jednak jeszcze raz rozważyć, czy inwestowanie w złoto jest dobrym pomysłem. Pierwszym argumentem, który za tym przemawia, jest ochrona kapitału. Dzięki inwestycji w złoto nie trzeba obawiać się na przykład zmiany waluty lub gwałtownego spadku wartości pieniądza. Dla osób, które chcą zarobić na złocie przydatna okaże się na pewno wiadomość o tym, że inwestycja w złoto to szansa na dobry zysk, szczególnie dla osób orientujących się w kursie kruszców.

W przypadku inwestycji w złoto znacznie lepiej kupić złoto fizyczne, na przykład właśnie w postaci sztabek. Dlaczego? To po prostu najbezpieczniejszy biznes, ponieważ w przypadku kupna mało wiarygodnych akcji szybko można stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.

Złoto w sztabkach

Wydaje się zatem, że inwestycja w złote sztabki to jedno z najlepszych rozwiązań, tuż obok złotych monet bulionowych. Jakie sztabki kupować? Zasada jest taka sama jak przy monetach bulionowych – najlepiej kupować sztabki z najbardziej znanych mennic. Warto zapoznać się na przykład z ofertą Mennicy Polskiej (dostępnej na https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/sztabki-zlota-katalog), w której znajdują się m.in. sztabki sygnowane jej pieczęcią.

Przy kupowaniu sztabek warto pamiętać o ich wadze; zazwyczaj można nabyć sztuki ważące od 5 do 1000g (w przypadku sztabek Mennicy Polskiej najmniejsza sztabka waży 1 g). Zakupu najlepiej dokonywać właśnie za pośrednictwem mennicy, ponieważ jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza forma nabycia złota.

Najlepsza forma inwestycji?

Jakie są zalety kupowania złota w sztabkach? Po pierwsze to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na płynności. Sztabki są na ogół nieco tańsze niż monety bulionowe, jeśli porównamy ich cenę pod względem wagi i zawartości kruszcu, a ponadto znacznie łatwiej je sprzedać niż monety (także bulionowe). Inwestycja w sztabki jest szczególnie opłacalna dla osób o dużym majątku, chcących w ten sposób zabezpieczyć część zgromadzonych funduszy.

Niektóre osoby mogą wzbraniać się przed kupnem sztabek argumentując to trudnością w ich przechowywaniu. W takim wypadku warto pomyśleć o skrytce bankowej, w której można bezpiecznie ulokować dowolne przedmioty. Taką usługę oferuje m.in. Mennica Polska.

Złoto w sztabkach: najważniejsze informacje

  • Inwestowanie w złoto wciąż jest niezwykle opłacalne, a do tego stosunkowo bezpieczne. To nie tylko sposób na ochronę własnego kapitału, ale również szansa na całkiem spory zysk. Nie warto jednak inwestować w złotą biżuterię lub niesprawdzone akcje.
  • Zaletą kupowania sztabek jest również ich duża płynność w porównaniu z monetami. Koszt zakupu sztabek jest także na ogół nieco niższy w porównaniu do monet bulionowych o tej samej zawartości złota.
  • Warto wybierać sztabki, które cieszą się dużą rozpoznawalnością, zarówno na rynku światowym jak i krajowym. Mennica Polska oferuje sztabki sygnowane jej pieczęcią o wadze od 1 g do 1 kg; co ciekawe, Mennica umożliwia także przechowywanie złota, co może być dużym udogodnieniem dla części potencjalnych inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com