Symbole religijne w zakładzie pracy – czy wolno nam manifestować swoją wiarę w biurze?

Każdy właściciel firmy ma prawo stworzyć sobie wewnętrzny regulamin zakładu pracy, do którego powinni stosować się wszyscy pracownicy. W regulaminie czasem można znaleźć zakaz noszenia i eksponowania różnego rodzaju symboli religijnych. Wiele osób burzy się, że takie zachowanie jest przejawem dyskryminacji i pracodawca nie ma do tego prawa. Osoby wierzące uważają, że mogą manifestować swoją wiarę w dowolnym miejscu. A jak jest w rzeczywistości?

Zakład pracy jest miejscem, w którym pracodawca może stworzyć sobie własne zasady. Jeśli chce, aby pracownicy nie eksponowali żadnych symboli religijnych, podwładni powinni się do tego dostosować. Nie jest to żaden przejaw dyskryminacji czy nierównego traktowania pracowników. Oczywiście, pod warunkiem, że zapis w regulaminie dotyczy wszystkich możliwych wyznań i religii. Jeśli natomiast zakazy i obostrzenia dotyczą tylko jednych religii, a inne mogą swobodnie manifestować swoją przynależność religijną, takie działania zdecydowanie noszą znamiona dyskryminacji w miejscu pracy. Pracodawca musi takich rzeczy unikać, gdyż najczęściej wiąże się to ze sprawą sądową i koniecznością wypłacenia sporego odszkodowania.

Wiary nie trzeba manifestować

Wiele osób wierzących błędnie uważa, że powinny swoją wiarę prezentować światu na każdym kroku, gdy w rzeczywistości prawdziwie wierzącym jest się w swoim wnętrzu. Zakaz noszenia symboli religijnych nie oznacza, że takich symboli wcale nie można mieć przy sobie. Wystarczy mieć niewielkie, nierzucające się w oczy rzeczy, które nie będą budziły żadnych kontrowersji ani wątpliwości pracodawcy, bo ich po prostu nie będzie widać. Najlepszym wyborem jest w tej kwestii drobna biżuteria, którą nosi się pod ubraniem. W ten sposób, w myśl zasady – i wilk syty i owca cała – można mieć przy sobie symbol, za który nie będziemy ukarani. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu miejscach pracy należy przebierać się w dzież roboczą i zdejmować całą biżuterię. Wtedy raczej nie da się przeskoczyć firmowych zasad i lepiej nie walczyć z regulaminem.

Warto zajrzeć do sklepów z dewocjonaliami

Sporo niewielkich, nierzucających się w oczy symboli i przedmiotów religijnych można znaleźć w sklepach z dewocjonaliami, także tymi, które działają w sieci. W sklepach online wybór jest zdecydowanie większy, dzięki czemu bez problemu znajdziemy takie symbole i przedmioty, które będą w stu procentach spełniały nasze oczekiwania. W poszukiwaniu sprawdzonych sklepów z dewocjonaliami warto zajrzeć na https://godly.com lub dowolny inny portal katolicki. W takich miejscach reklamuje się sporo sklepów, dzięki czemu można mieć pewność, że szybko znajdziemy coś, co nam się spodoba i co będziemy chcieli nosić na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com