Rewir, inaczej właściwość miejscowa komornika – co to takiego?

Chyba nikomu nie trzeba mówić o tym, że czasami niezbędne jest założenie jakiejś sprawy w sądzie. Tak naprawdę może być to z różnych powodów, a jeśli chodzi w tych sprawach o zwrot pieniędzy to bardzo często kończy się to egzekucją komorniczą, gdyż tylko w taki sposób da się uzyskać stracone pieniądze czy też jakieś przedmioty.

Komornik działa tylko na danym terenie

Prawda jest taka, że zawsze to poszkodowany może wybrać z usług, którego komornika chce korzystać nie mniej, jednak trzeba jeszcze pamiętać o tym, że istnieje coś takiego jak rewir lub też własność miejscowa komornika. Czym jest? Właściwość miejscowa to inaczej obszar, na którym dany komornik może prowadzić swoje działania. Chodzi tutaj o to, że sprawą powinien zajmować się ten komornik, który jest najbliżej sądu. Prościej mówiąc każdy z nich ma swoje dzielnice, w których przeprowadza egzekucje komornicze i nie może ich przekraczać, gdyż kolejna dzielnica czy też teren należy już do innego komornika. Jeśli są to sprawy związane z nieruchomościami to najczęściej wybiera się właśnie tego komornika, który znajduje się najbliżej sądu. Z kolei w przypadku, gdy mówimy np. o egzekucjach z rachunków bankowych to komornik określany jest wtedy na podstawie miejsca zamieszkania lub też pobytu. Oczywiście wtedy nie zmienia to faktu, iż wierzyciel nadal ma prawo wyboru tego komornika, z którego usług chce skorzystać.

Działania komornika na innym rewirze – co trzeba wiedzieć?

Teraz powiedzmy sobie o tym, że jest również taka możliwość, aby wybrać komornika spoza danego rewiru. Tak naprawdę nic nie stoi nam na przeszkodzie, ale musimy pamiętać o tym, że wtedy taka usługa może być znacznie droższa, ponieważ zawsze trzeba opłacić ewentualne koszty przejazdów czy noclegów wybranego komornika. Czasami niezbędne jest również to, aby skorzystał on z transportu specjalnego i wtedy koszty leżą także po naszej stronie. Pamiętajmy o tym, że koszty te nigdy nie są wliczane do kosztów egzekucji, które obciążają dłużnika. Prościej mówiąc będziemy musieli zapłacić za to z własnej kieszeni i dłużnik nie zwróci nam za to pieniędzy. Jak zatem widać zanim się na coś takiego zdecydujemy warto bardzo dokładnie zastanowić się nad tym czy na pewno nas na to stać. Prawda jest taka, że w wielu przypadkach wybór odpowiedniego komornika jest kluczowy do tego, aby dana sprawa zakończyła się z korzyścią dla nas, a więc nie zawsze oszczędność będzie dobrym rozwiązaniem. Na sam koniec warto jeszcze dodać, że koszty jakie trzeba zapłacić u komornika są stałe i jasno określone w ustawach. Wówczas dopiero wtedy, gdy właśnie dany komornik będzie z innego rewiru to koszty te będą zawsze uzależnione od wielu czynników – nie mniej jednak wtedy musimy przygotować się na to, że wydatek ten będzie o wiele większy. Tym bardziej warto jest bardzo dokładnie to przemyśleć zanim podejmiemy ostateczną decyzję, aby w późniejszym czasie jej nie żałować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com