Konflikt w pracy najczęściej utożsamiany jest z czymś negatywny i destruktywnym. Sprzyjają mu bowiem kłótnie, a także sytuacje ekstremalne np. rozpad zespołu bądź odejście kogoś z pracy. Warto jednak patrzeć na konflikt z innej, pozytywnej strony. Wówczas zauważymy, iż może być on niezwykle budujący.
Uwolnienie negatywnych emocji
Sytuacje stresowe oraz ciężkie chwile dla firmy sprzyjają nagromadzeniu się negatywnych emocji. Bardzo często nie istnieje skuteczny sposób na rozładowanie ich aniżeli eskalacja konfliktu. Oczywiście nie może być ona chaotyczna i oparta na emocjach. Przede wszystkim powinny ją poprzedzać rozmowy i konstruktywna krytyka, która pozwoli określi stanowiska osób zaangażowanych w konflikt. Pozwoli to na efektywniejszą i szybszą pracę, a także oczyści atmosferę między pracownikami.
Zrównanie argumentów i stanowisk
Dobrze poprowadzony i rozwiązany konflikt pozwala na zrównywanie argumentów i stanowisk. Dotyczy to głównie osób mylnie przekonanych o wyższej wartości swoich poglądów. Sprzyjać temu będzie poszukiwanie wspólnego języka, a także pomoc mediatora. Osoba taka może być wyznaczona zarówno wewnątrz firmy bądź zatrudniona z zewnątrz np. za pośrednictwem ogłoszenia zamieszczonego na portalu Pracuj.pl. Ważne jednak, by miała neutralny stosunek do osób prowadzących konflikt.
Rozwiązywanie przyszłych problemów
Im wcześniej konflikt pojawi się w miejscu pracy, tym większe prawdopodobieństwo, iż wyjaśnione zostaną problemy, które mogłyby powstać w przyszłości. Taka profilaktyka sprawdzi się idealnie w miejscach, gdzie zatrudnionych jest wiele osób. Prawidłowo poprowadzony i rozwiązany konflikt może zachęcić pracowników do prawidłowych postaw w przyszłości. Dzięki temu będą oni starali się rozwiązywać problemy za pomocą dialogu, starając się atakować problem, a nie inne osoby. Ważne jednak, by w tych działaniach mieli ciągłe wsparcie autorytetu w postaci kierownika bądź szefa.